Epidemie slintavky a kulhavky na Slovensku nepolevuje, naopak se šíří. Na boj s nákazou Slovensko vyčlenilo zatím čtvrt miliardy korun, ale škody budou mnohem větší. Zatím je nákaza potvrzena v pěti chovech, vybít skot ale musí i farmáři v okolí. Policii při střežení hranic a ochraně budov pomůže armáda. Kabinet o tom rozhodl na pondělní mimořádné schůzi.
Podle slovenského premiéra Roberta Fica bude obnovení chovů stát více než 60 milionů eur (1,5 miliardy korun). "Slovensko tuto nákazu zatím zvládá, ale rizika jsou enormní," uvedl premiér. Podpořil také dosavadní opatření, která kromě likvidace samotných chovů s potvrzeným výskytem slintavky a kulhavky zahrnují také utrácení hospodářských zvířat v ochranném pásmu kolem ohnisek nákazy. Právě usmrcování zvířat v malochovech ve tříkilometrovém okruhu kolem míst nákazy kritizovali menší farmáři a někteří politici.
Nejnovější případ uvedeného vysoce nakažlivého onemocnění, které ohrožuje skot, prasata, ovce a kozy, jakož i některá volně žijící zvířata, potvrdilo Slovensko v neděli na velké farmě se zhruba 3500 zvířaty na západě Slovenska, jen zhruba 40 kilometrů od hranic s Českem. To v reakci rozšířilo na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky.
Opozice tvrdí, že Slovensko nereagovalo včas
Země podle dřívějšího vyjádření Slovenské zemědělské a potravinářské komory kvůli likvidaci zvířat v ohniscích nákazy přijde o šest procent stavu dojnic. Fico zopakoval, že každých 1000 utracených zvířat znamená ztrátu sedm až deset milionů eur (175 až 250 milionů korun). Představitel jedné ze zasažených slovenských farem minulý týden odhadl, že obnovení chovu dojnic potrvá nejméně tři roky.
Opoziční politici na Slovensku tvrdili, že země nedostatečně reagovala na potvrzení výskytu slintavky a kulhavky v Maďarsku, odkud pak bylo onemocnění podle Bratislavy zavlečeno na Slovensko. Slovenští vládní politici výtky odmítli, podle nich Evropská komise postup Slovenska v této záležitosti uvítala.