Sněmovní řečniště obsadil před zahájením závěrečného schvalování růstu televizního a rozhlasového poplatku s rozšířením okruhu poplatníků předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V úvodu dnešního vystoupení, které nakonec trvalo asi 1,5 hodiny, kritizoval zelenou politiku Evropské unie. K poplatkům se dostal po zhruba půlhodině. K hlasování o podobě sporné předlohy se poslanci dnes s největší pravděpodobností nedostanou. Obstrukce už předem ohlásilo nejen hnutí ANO, ale také další opoziční hnutí SPD.
O zelené politice Babiš mluvil i v souvislosti s tím, že staronový americký prezident Donald Trump vyvázal Spojené státy z pařížské klimatické dohody a rozhodnul se maximalizovat těžbu ropy a plynu. Babiš prohlásil, že Evropa páchá zelenou sebevraždu a že evropské špičky jsou z jiného světa. Obvinil současného ministerského předsedu Petra Fialu (ODS), že pomohl pří českém předsednictví v Radě EU prosadit opatření ke snížení emisí.
"Skutečný Green Deal, to ničení Evropy, přišlo za Fialy," prohlásil předseda ANO. Vzhledem k Trumpovu přístupu je podle něho potřeba Green Deal zrušit.
K vládní novele o televizním a rozhlasovém poplatku Babiš řekl, že má zásadní dopad na domácnosti a firmy. "Ve skutečnosti je to ukázkový příklad nespravedlnosti, arogance, cynismu a pokrytectví," prohlásil. Opět se vyslovil pro financování České televize a Českého rozhlasu ze státního rozpočtu. Mluvil také o výhodách, které by podle předsedy ANO přineslo sloučení této dvojice médií veřejné služby, například ve snížení nákladů.
Vláda uvádí, že změny v rozhlasovém a televizním poplatku mají přispět ke stabilizaci České televize a Českého rozhlasu. Mají zajistit dlouhodobou udržitelnost činnosti této dvojice médií veřejné služby.
"Fialova vláda tahá z lidí peníze při každé myslitelné příležitosti," řekla předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová, která vystoupila po Babišovi. Vyzývala kabinet, aby předlohu stáhl, přestal zvyšovat daně a žádal po České televizi a Českém rozhlase úspory.
Předloha zvyšuje poplatek pro veřejnoprávní televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení, která jsou jakýmkoli způsobem schopná přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu, nejen na televizní a na rozhlasové přijímače jako teď. Zůstává princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet zařízení, která jsou v držení jejích členů. Novela obsahuje také pravidla pravidelné valorizace poplatku a mění úhrady právnických osob. Výše poplatku už nebude podle předlohy záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.