Sněžku dnes zasáhl orkán. Síla větru je až 127 kilometrů v hodině

Domácí
17. 3. 2025 12:34
Lanovka na Sněžku - ilustrační foto
Lanovka na Sněžku - ilustrační foto

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, horní úsek kabinové lanovky je mimo provoz. Podle měřicí stanice na poštovně Anežka na vrcholu hory dopoledne dosahoval vítr v nárazech rychlosti přes 127 kilometrů v hodině, tedy značně přesáhl hranici orkánu, která je 117,7 km/h.

Kvůli větru v pondělí nejela ani sedačková lanovka na Medvědín ve skiareálu Špindlerově Mlýně. Provoz ostatních lanovek, které mají být v provozu, počasí neovlivnilo, vyplývá z webů středisek.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno okolo metru sněhu, deset stupňů pod nulou a vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h.

Hora je atypická, ční nad hřebeny, má „své“ počasí

Sněžka má tvar trojbokého jehlanu, který ční nad krkonošské hřebeny. Proto je klima navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské, často neodráží ráz počasí v Krkonoších.

Na Sněžce jsou extrémní klimatické podmínky, v pondělí před polednem tam bylo podle měřící stanice na poštovně minus 11,4 stupně pocitová teplota kvůli silnému větru byla minus 25 stupňů Celsia.

Když je horní úsek lanovky na Sněžku mimo provoz, musí turisté od Růžové hory, kde je mezistanice, pěšky. Trasa měří po žluté turistické trase asi 2,4 kilometru.

Stále až 120 centimetrů sněhu

Na hřebenech je podle Horské služby Krkonoše stále 70 až 120 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích. V lavinových lokalitách platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti. "Za poslední sněžení napadlo 15 centimetrů sněhu v kombinaci se silným severním a severovýchodním větrem. Na závětrných svazích nad pásmem lesa se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu," uvedl dnes v lavinové předpovědi Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení ve velmi strmém terénu. Při prvním stupni jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné, nebezpečná místa bývají ojediněle.

Sezóna v Krkonoších pokračuje

V hlavních krkonošských střediscích v Královéhradeckém kraji pokračuje sezona. Ve středisku Černa hora - Pec se lyžuje na 33 km sjezdovek ve třech z šesti areálů, a to na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou a Malé Úpě. Pro běžkaře je v okolí Černé, Světlé a Liščí hory upravováno 30 km tratí.

Večerní lyžování je ve středu, v pátek a sobotu na Javoru v Peci a v úterý, čtvrtek a sobota v Peci na sjezdovce U Lesa. Provoz SkiTour, tedy přeprava rolbami mezi Černou horou a Pecí v této sezoně byl již ukončen, stejně tak sezona v areálech SkiResortu Černý Důl, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou.

Denně se lyžuje ve středisku Špindlerův Mlýn. Menší krkonošské areály, jako třeba Herlíkovice nebo podhorské Mladé Buky na Trutnovsku, od tohoto týdne jedou jen o víkendech. V kraji se lyžuje i v některých areálech Orlických hor.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ