Dosud nepřístupnou barokní kapli si mohou lidé prohlédnout na hradě Špilberk. Muzeum města Brna v ní otevřelo stálou expozici nazvanou Kaple křížů a pomocí světla a zvuku v ní přibližuje využití kaple po staletí.
Kromě svého původního účelu sloužila i jako vězení či jako prostor nacistické propagandy, upozornili ředitel muzea Zbyněk Šolc a jeden z kurátorů výstavy Petr Vachůt.
"Jde o unikátní prostor, který dosud nebyl veřejnosti přístupný. Jedním z důvodů bylo i to, že po nacistické výzdobě v kapli zůstal zbytek svastiky a orlice. Hledali jsme způsob, jak tento prostor oživit a zvýraznit emoce, které jsou v kapli silné. Věříme, že pomocí zvuku a světla se to podaří," uvedl Šolc.
Barokní kaple nejdřív sloužila vojákům, pak jako vězení
Původní gotická kaple na Špilberku z roku 1277 zanikla při obléhání Brna Švédy. Novou barokní kapli nechal postavit v roce 1693 velitel Johann Wilhelm von Zinzendorf a sloužila vojákům a později po přeměně Špilberku jako vězení. Gestapo prostor kaple využívalo v letech 1939 až 1940 jako vězení.
"Po vybudování koncentračních táborů už tento prostor nacisté nepotřebovali, původní duchovní účel mu ale nevrátili. Proměnili jej ve svou vlastní svatyni kultu Adolfa Hitlera, tuto podobu nechali velmi pečlivě zdokumentovat, proto máme k dispozici fotografie z té doby," poznamenal Vachůt.
Kaple není velká, má ale výbornou akustiku, které využívá audiovizuální představení. Lidé jej mohou v kapli zažít každou půlhodinu a přibližuje čtyři období - vojenské a vězeňské kaple, sama kaple jako vězení a jako prostor nacistického kultu.
Expozice vznikala devět měsíců, předcházel jí ale rok a půl úvah, jak prostor citlivě využít a připomenout jeho historii. Letošní otevření je vázáno na výročí 80 let od konce druhé světové války.