Více než 400 000 lidí se dnes rozloučilo v Římě s papežem Františkem. Obřadu na Svatopetrském náměstí a v jeho okolí, který se se od rána účastnilo čtvrt milionu lidí. To nebylo všechno, dalších 150 tisíc lidí se loučilo potleskem s oblíbenou hlavou katolické církve v ulicích centra Říma, když jimi projížděla kolona s rakví.
Odpoledne byl 266. papež při neveřejném obřadu pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, jak si to přál ve své závěti. Tato bazilika sice leží asi čtyři kilometry od baziliky svatého Petra, je ale z právního hlediska také vatikánským územím.
Poslední veřejné rozloučení, které se konalo na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, vedl děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re. Během mše v kázání hovořil o osobnosti papeže Františka a vyzdvihl zejména jeho snahu, aby církev byla domovem s otevřenými dveřmi pro všechny.
Stavěl mosty, ne zdi
Kardinál Re také připomněl, že první papežova cesta v pontifikátu, který zahájil v roce 2013, vedla na italský ostrůvek Lampedusa, přes nějž prchají tisíce lidí z Afriky do Evropy před chudobou a ozbrojenými konflikty. Právě pomoc uprchlíkům a další skupinám zranitelných osob byla pilířem papežova pontifikátu.
"Stavět mosty, a ne zdi, to byla výzva, kterou mnohokrát opakoval," řekl kardinál Battista Re během kázání, které sledovalo zaplněné Svatopetrské náměstí a během něhož několikrát přítomní vzdali papežovi hold potleskem. Re připomněl i papežovy častokrát opakované výzvy světovým lídrům, aby se snažili ukončit všechny války ve světě.
Na pohřeb se sjeli světoví lídři a osobnosti
Pohřební ceremoniál před bazilikou svatého Petra sledovalo také na 220 kardinálů, stovky biskupů a kněžích a několik desítek prezidentů, premiérů a monarchů. Byly mezi nimi například i hlavy Spojených států a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Celkem dorazily delegace z asi 150 zemí, tu českou vedl premiér Petr Fiala.
Před pohřbem se krátce sešli v bazilice svatého Petra americký prezident Trump a jeho ukrajinský protějšek Zelenskyj. Bylo to první osobní setkání od jejich únorové vážné roztržky v Bílém domě. Oba prezidenti se mimo to setkali i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a s britským premiérem Keirem Starmerem.
Pohřeb v nejužším kruhu
Vatikán oznámil, že soukromý obřad v bazilice Panny Marie Sněžné začal v jednu hodinu odpoledne a trval půl hodiny. Vedl ho kardinál komoří (camerlengo) Kevin Joseph Farrell a přítomno bylo jen několik dalších kardinálů, biskupů a dalších církevních představitelů, jak to stanoví pravidla pro papežské pohřby. Ta papež František loni reformoval tak, aby byla jednodušší a obřady skromnější.
Papež František stál v čele katolické církve od března 2013 a byl mimo jiné prvním papežem z amerického kontinentu. Narodil se v argentinském Buenos Aires jako Jorge Mario Bergoglio. Zemřel ve Vatikánu v Domě svaté Marty na Velikonoční pondělí 21. dubna na mozkovou mrtvici. Měsíc předtím byl propuštěn po pěti týdnech z nemocnice, kde bojoval s oboustranným zápalem plic.
Dnešní pohřeb papeže Františka v číslech:
12 - monarchů se zúčastnilo pohřbu papeže Františka.
54 - hlav států bylo na pohřbu papeže Františka. Byly mezi nimi například i hlavy Spojených států a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
164 - zahraničních delegací přijelo podle údajů Vatikánu na pohřeb papeže Františka. Tu českou vedl premiér Petr Fiala.
220 - kardinálů a 750 biskupů a kněžích se zúčastnilo smutečního obřadu na náměstí svatého Petra ve Vatikánu.
2500 - policistů dohlíželo spolu s 1500 vojáky na klidný průběh pohřbu.
2700 - novinářů se akreditovalo na pohřeb.
150.000 - lidí lemovalo trasu poslední cesty pozůstatků papeže z Vatikánu do baziliky Panny Marie Sněžné.
250.000 - lidí se zúčastnilo pohřebního ceremoniálu na Svatopetrském náměstí a v jeho okolí.
250.000 - truchlících přišlo vzdát hold zesnulému papeži Františkovi během třídenního veřejného loučení s papežem v bazilice svatého Petra ve Vatikánu.