STEM: Polovina Čechů vstupuje do roku 2025 s nadějí, to je nejvíc za tři roky

Domácí
6. 2. 2025 13:32

Polovina Čechů vstupuje do letošního roku s nadějí, což je nejlepší výsledek za poslední tři roky. Mírně se také zlepšila nálada v celé společnosti. Vyplývá to z pravidelného lednového průzkumu agentury STEM, v kterém lidé hodnotí uplynulý rok. Většina Čechů je nadále spokojena se svým životem, celospolečenský vývoj ale hodnotí spíše negativně. Rozdíl mezi pozitivním vnímáním vlastního života a naopak negativním hodnocením celospolečenského vývoje se v průzkumech ukazoval i v minulých letech.

K příznivějšímu hodnocení podle STEM přispěla lepší ekonomická situace domácností po odeznění vysoké inflace a energetické krize. "Přestože se česká veřejnost nadále potýká s nejistotami, například v oblasti cenové stability či geopolitické situace, aktuální data naznačují, že lidé vnímají mírný posun k lepšímu," řekla analytička STEM Doris Borovcová. Nárůst podílu těch, kteří do letošního roku vstupují s nadějí, je podle ní pozitivním signálem. "Jde o nejlepší výsledek za poslední tři roky - v loňském roce to bylo 43 procent a předloni dokonce jen 39 procent," doplnila.

Se svým životem je spokojeno 83 procent populace. Téměř dvě třetiny (64 procent) vnímají minulý rok jako osobně úspěšný. Oba podíly meziročně mírně vzrostly. Z celospolečenského pohledu hodnotí loňský rok jako úspěšný jen čtvrtina dotázaných, ale i tady STEM zaznamenal meziroční nárůst. Pro 58 procent respondentů byl uplynulý rok spojený spíše s negativními pocity. Pozitivněji vnímají rok 2024 lidé s vyšším materiálním zajištěním.

I z dalších loňských průzkumů podle STEM vyplývá, že v české společnosti přetrvává skepse ohledně politického a geopolitického vývoje a důvěry v instituce. Agentura upozorňuje, že významnou roli v tomto hraje zprostředkované vnímání společenských problémů přes média. "Mediální obsah často akcentuje negativní události, což může vést k dojmu celospolečenské 'krize', která ale nemusí odpovídat osobní zkušenosti jednotlivců. Tento mediální obraz může vyvolávat pocit, že celospolečenské problémy jsou závažné, i když jejich přímý dopad na každodenní život je relativně omezený," uvedl STEM.

Průzkum se uskutečnil od 16. do 25. ledna a zúčastnilo se ho 1034 respondentů starších 18 let.

Autor: ČTKpixabay.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ