Stovky lékařů na Slovensku během sporu s vládou podaly výpovědi ze služeb

Zahraničí
16. 12. 2024 20:30

Stovky lékařů ve velkých nemocnicích na Slovensku podaly výpovědi z nočních a víkendových služeb. Oznámilo to dnes Lékařské odborové sdružení (LOZ), které je ve sporu s vládou mimo jiné kvůli škrtům v platech lékařů. Kvůli tomu už dříve více než polovina nemocničních lékařů hromadně podala výpovědi z pracovního poměru. Na to kabinet premiéra Roberta Fica zareagoval prosazením zákona, který má zdravotníky přinutit pod hrozbou vězení nadále pracovat.

Šéf asociace nemocnic Slovenska (ANS) Marián Petko novinářům řekl, že výpovědi ze služeb by v praxi způsobily velkým nemocnicím problém. Tato situace by podle něj neměla řešení, protože zdravotnická zařízení nemají odkud získat další lékaře.

Petko dodal, že dnešní další kolo jednání o platech lékařů neskončilo dohodou. ANS odmítla zavedení trestněprávní odpovědnosti ředitelů nemocnic, a to kvůli chybějícímu značnému počtu lékařů a zdravotních sester. Ten dlouhodobě komplikuje zdravotnický zařízením jejich činnost.

Podle zákoníku práce mohou zaměstnanci ročně odpracovat 400 hodin přesčasů, z toho část může zaměstnavatel pracovníkům až na výjimky nařídit. Z dostupných informací vyplývá, že slovenští zdravotníci základní limit přesčasové práce často vyčerpají v průběhu kalendářního roku a na další přesčasy musejí dát svůj souhlas.

Výpovědi z nočních a víkendových služeb LOZ ohlásilo právě před uvedeným dalším kolem rozhovorů o plnění jeho požadavků. LOZ také kritizovalo, že ministerstvo k jednání přizvalo zástupce různých institucí místo toho, aby se setkalo pouze s lékařskými odbory. Obě strany se prostřednictvím prohlášení vzájemně obviňovali z eskalace situace či kroků proti případné dohodě.

Spory mezi LOZ a Ficovou vládou propukly letos na podzim, když kabinet bez dohody s lékaři prosadil v rámci konsolidačního balíčku škrty v růstu platů zdravotníků. V reakci rezignovala ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Její nástupce Kamil Šaško následně oznámil zmírnění uvedených škrtů, některým zdravotníkům včetně lékařů ale budou v příštích dvou letech růst platy pomaleji než na základě dřívějších pravidel. Ty předloni při podobném sporu lékařů s tehdejší vládou schválil parlament, a to i díky hlasům poslanců za nynější vládní strany.

Slovenští lékaři poprvé hromadně podali výpovědi i kvůli platům v roce 2011, což vedlo k ochromení činnosti nemocnic. Tehdejší vláda premiérky Ivety Radičové jim pak částečně ustoupila. Nynější Ficův kabinet chce hromadnému odchodu lékařů zabránit prostřednictvím zvláštního zákona, který minulý týden schválil parlament a následně podepsal prezident. Norma umožňuje vládě vyhlásit mimořádnou situaci kvůli kritické nedostupnosti ústavní zdravotní péče. Během mimořádné situace by například ze zákona neskončila výpovědní lhůta zdravotníků a ti by pod hrozbou trestního stíhání museli pokračovat v práci.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, alexeynovikov

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ