Do konce listopadu letos zbankrotovalo v Česku 4899 podnikatelů, o čtyři procenta více než ve stejném období loni a zároveň nejvíce za poslední tři roky. Bylo podáno 5311 insolvenčních návrhů, meziročně o pět procent více. Vyplývá to z analýzy dat portálu Informace o firmách, kterou ČTK poskytla společnost CRIF.
"V letošním roce se proti tomu loňskému počet podnikatelských bankrotů mírně zvýšil, a je tak pravděpodobné, že za celý rok opět přesáhne hranici 5000. Zvýšený je také počet insolvenčních návrhů, počet bankrotů podnikatelů na konci letošního roku však bude i tak nižší než před rokem 2022," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Objem úvěrů podnikatelů letos roste podle ní rychleji než v loňském roce a míra nesplácení úvěrů je vyšší než u obyvatel a firem. Vzhledem k tomu, že naprostá většina bankrotů podnikatelů má formu oddlužení, je růst počtu bankrotů podnikatelů ovlivněn mimo jiné i změkčením podmínek osobního bankrotu platné od října letošního roku. Od srpna se navíc rozevírají nůžky mezi počtem vyhlášených bankrotů podnikatelů a počtem návrhů na bankrot, což naznačuje možné zpomalení práce příslušných soudů, dodala.
V listopadu zbankrotovalo 412 podnikatelů, což je lehce pod měsíčním průměrem letošního roku. Počet insolvenčních návrhů ale průměr přesáhl, bylo jich podáno přesně 500.
Nejvíce podnikatelských bankrotů soudy od ledna do konce listopadu vyhlásily tradičně v Moravskoslezském kraji, a to 692. V Praze jich bylo 572 a ve Středočeském kraji 558. Nejméně pak v Karlovarském kraji se 146 a na Vysočině se 173 bankroty. Nejrychleji se počet bankrotů podnikatelů meziročně zvýšil v Olomouckém kraji, o 31 procenta. Pokles bankrotů zaznamenal Karlovarský kraj, a to o 23 procent, a Ústecký kraj, kde činil pokles 18 procent.
Nejvyšší roční míru podnikatelských bankrotů vykazuje Moravskoslezský kraj s 80 a Ústecký kraj se 75 bankroty na 10.000 aktivních subjektů. K nejméně ohroženým patří podnikatelé v Praze s 34 bankroty a ve Zlínském a Středočeském kraji se 41 bankroty na 10.000 subjektů.
Co se týče odvětví, bylo v posledních 11 měsících nejvíce vyhlášených bankrotů podnikatelů stejně jako v předchozím období ve stavebnictví s 1172 případy, v obchodu se 727 a ve zpracovatelském průmyslu se 665.
Meziročně se počet bankrotů podnikatelů nejvíce zvýšil v odvětví doprava a skladování, o 28 procent. Nejvíce klesl v odvětví zásobování vodou, plynem a elektřinou. Dlouhodobě nejvyšší ohrožení bankrotem zaznamenává odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 71 z 10.000 registrovaných subjektů, a stavebnictví s 48 bankroty na 10.000 podnikatelů.
Nejnižší míru bankrotů dlouhodobě vykazují odvětví poskytující vzdělávací, zdravotnické a sociální služby se šesti bankroty na 10.000 podnikatelů nebo odvětví informační a komunikační činnosti se sedmi bankroty na 10.000 podnikatelů.