Sýrie má zásoby paliva a obilí jen na několik měsíců. Bez pozastavení či zrušení mezinárodních sankcí tak zemi hrozí katastrofa. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura Reuters, to řekl ministr obchodu Máhir Chalíl Hasan. Sankce státy, například USA a další země, zavedly proti vládě tehdejšího prezidenta Bašára Asada, která se zhroutila na začátku prosince. Washington dnes oznámil uvolnění některých restrikcí.
Kvůli sankcím si Sýrie podle ministra obchodu nemůže kupovat obilí a dodávky paliv a musí tak spoléhat na své zásoby. Podle člena nové vlády by toto zboží mohly Sýrii dodat například některé arabské země.
Spojené státy dnes oznámily dočasné uvolnění některých restriktivních opatření. Krok má umožnit právě určité finanční transakce se syrskou vládou, například při nákupu pohonných hmot, elektřiny, vody a dalších základních statků, uvedlo ministerstvo financí. Podle agentury AP však rozhodnutí neznamená ukončení sankcí a navíc bylo poskytnuté na šest měsíců. Další postup úřadů bude záležet na vývoj v Sýrii, uvedlo ministerstvo.
Otázku sankcí často zmiňují noví vládní představitelé v rozhovorech se zahraničními delegacemi a ministry. Minulý týden německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že zrušení sankcí bude záležet na dalším politickém vývoji v zemi.
Noví vládci v Sýrii tvrdí, že chtějí sestavit inkluzivní vládu a že budou dodržovat práva náboženských menšin či žen. Podstatnou část koalice, která dokázala donutila Asada uprchnout ze Sýrie, tvoří členové islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS), což vyvolává opatrnost západních zemí.
Lídr HTS a nyní nejmocnější muž v zemi Ahmed Šara vyjádřil naději, že by sankce mohla odvolat administrativa budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vstoupí do úřadu 20. ledna. Spojené státy dosud HTS včetně Šary považovaly za teroristy a jejich přístup k novým vládcům Sýrie je i vzhledem ke střídání v Bílém domě nejasný.