Jak bezpečná je Evropa? Jak ji ovlivňuje Vladimir Putin a jak nový americký prezident Donald Trump? A jaký je vůbec svět podle Trumpa? Máme posilovat evropskou i českou bezpečnost, zbrojařství a armády? To bylo Téma TÝDNE v pořadu TV BARRANDOV Vladimíra Pinkera. Jako své hosty si pozval předsedkyni KSČM a europoslankyni Kateřinu Konečnou a místopředsedu ODS a europoslance Alexandra Vondru.
Posledně jmenovaný dorazil do studia dokonce i se zlomenou rukou, za což si zasloužil speciální poděkování. Pak se do sebe ovšem oba hosté s vervou spustili. Stručně řečeno – řešili bezpečnost, a to nejen tu evropskou, ale především českou. Pochopitelně ve světle ruské války na Ukrajině.
Podle komunistky Kateřiny Konečné je dobře, že se bezpečností země i Evropy čeští politici a české orgány zabývají. Kritizovala ovšem přístup vlády i Sněmovny, která podle ní udává tón debaty a nepřijatelně utajila jednání poslanců. Navíc podle ní Evropa v ohrožení není. „Já si nemyslím, že v tuto chvíli je Evropa v přímém nebezpečí, ale chápu to, že ve chvíli, kdy pan premiér si z nebezpečí a z války dělá politický program, takže se občané můžou cítit ohroženi a pak by bylo určitě fér o tom mluvit, ale tohle si vyvolal pan premiér. A dělá teda, musím říct, jednu botu za druhou,“ domnívá se Kateřina Konečná.
Naopak Alexandr Vondra vidí vážné hrozby i důvody, proč je téma bezpečnosti na stole. „Evropa skutečně musí vzít naprosto vážně, že ta diskuze je legitimní. Tu diskuzi koneckonců vedeme všude, vedeme ji v Evropském parlamentu, vedeme ji v Evropské radě, vede ji přirozeně i česká vláda. Snaží se samozřejmě dělat nějaká opatření správně a je zcela přirozené a na místě, aby to diskutoval i český parlament. Odchod Andreje Babiše a poslanců ANO ze Sněmovny při projednávání bezpečnosti označil za zbabělý útěk. „Nechápu, proč před tím strká hlavu do písku. Asi to diskutovat nechce, jenom ho zajímá dělat nějaká populistická prohlášení. Já myslím, že je to prostě akt zbabělosti,“ reagoval Vondra (ODS).
Komunisté a Stačilo: Ohrožení se příliš zveličuje
Kateřina Konečná se ovšem domnívá, že se v Česku ohrožení příliš zveličuje. „Já musím být velmi kritická k vládním politikům. Pan premiér nám říká, že jsme ve válce. Když to vztáhnu na sebe nebo kohokoliv z mého okolí, tak já jsem nikdy neřekla občanům, že jsme ve válce. Pan premiér tady to, že jsme ve válce, používal v různých příměrech. Ať se nediví, že tímhle vyvoláváním strachu prostě dochází k tomu, že ti lidé to potom vnímají daleko, daleko citlivěji. Paní ministryně obrany nám říká, že z armády odchází lidé proto, protože se vlastně bojí válečného konfliktu. Do toho tady vidíme to, že tady nějaká neziskovka volně vozí zbrojní materiál, jak se jí zachce.,“ rozhořčila se Konečná.
Podle ní apely na bezpečí země či Unie vláda maskuje své neúspěchy. „Nemá jeden jediný pozitivní úspěch v hospodářské oblasti, v sociální oblasti, v rozpočtové oblasti. Tak si prostě vybrala reklamu strachem a také to používá a ve chvíli, kdy to používají naši vládní činitelé a používají to veřejně jako komunikační téma, tak se nedivme, že to takto dopadá na ty lidi. Ale to si způsobil pan premiér Fiala a jeho pětidemoliční vláda. Sami,“ myslí si Konečná.
Alexandr Vondra ale zásadně nesouhlasil. Připomněl, že byl tři roky ministrem obrany a že za vojenský rozpočet není jednoduché bojovat. „Když dám stranou tady tuhle pěnu dní, o které mluvila Kateřina Konečná, tak v těch zásadních věcech vláda udělala velmi dobrá a důležitá rozhodnutí. Za prvé, skutečně to vytáhla na ta dvě procenta rozpočtu, a to je zcela zásadní, protože Donald Trump jasně říká, že prostě nebudou hájit svoje spojence, pokud nebudou ti spojenci plnit své závazky.,|“ připomněl Vondra.
„Druhá věc, je třeba modernizovat ozbrojené síly a ty ozbrojené síly už se nemohou orientovat jenom nějaké expediční armády někde pro Afghánistán, ale pro obranu území členských států NATO tady v Evropě. A tady musím říct, že Jana Černochová jako ministryně udělala obrovský kus práce s těmi nákupy. Rozjela skutečně modernizační program, investice dneska činí velkou část rozpočtu ministerstva obrany, myslí na budoucnost,“ dodal Vondra.
Spoléhat na USA nebo sami na sebe? A co to znamená?
Poté se oba hosté střetli na nákupu stíhaček F-35. Podle Konečné se tak Česko jen chce zavděčit „centrále NATO, a Bruselu“, což označila za směšné. Podle Vondry jde naopak o klíčovou investici do modernizace vzdušných sil a k obraně českého vzdušného prostoru. „Evidentně se napříč Evropou řeší to, že je potřeba spoléhat se na sebe, počítat s tím, že nás Amerika může opustit, že je potřeba pro tu bezpečnost udělat něco víc. A proto je to hit letošního roku řešit napříč Evropou bezpečnost,“ reagoval Vondra.
Konečná však opět zpochybnila důraz na vojenskou bezpečnost Evropy. „Doprčic, na co si hrajeme? Přece první ta bezpečnost je o tom, že budeme mít nějakou ekonomickou bezpečnost, hospodářskou bezpečnost. To všechno se v Evropě zlikvidovalo nebo zlikviduje i díky Green Dealu. A jediné, na čem se to staví, je obrana a bezpečnostní politika. Mně to přijde na hlavu postavené, já s tímhle prostě nesouhlasím,“ uvedla Konečná.
Vondra ovšem její slova úplně nezpochybnil. „Boj za český průmysl tady máme asi společný. Akorát že já mám za sebou celou tu frakci a Kateřina je tam (Evropský parlament) na to sama. My jsme jako Evropa schopni bezpečnostně obstát a potřebujeme dvě věci - potřebujeme se ekonomicky posílit, což uvolní nějaké zdroje. Abychom se ekonomicky posílili, tak se musíme zbavit těch šílených zelených regulací, které nedávají už dneska žádný smysl, protože Američani si dělají, co chtějí, Číňani si dělají, Indové si dneska dělají, co chtějí. Evropa si s takovým tím naivním přístupem jenom podkopává pod sebou větev,“ zmínil Alexandr Vondra.
Celní války Donalda Trumpa a Green Deal
Téma se poté stočilo k celním válkám, které rozjel americký prezident Donald Trump. A padl dotaz, jestli by nebylo lepší vyrábět automobily skutečně v Americe, jak se snaží prezident Trump.“Já myslím, že to tak dopadne, ale dopadne to tak naší vlastní nebo evropskou vlastní blbostí,“ řekla Konečná s tím, že důvodem jsou regulace a omezení, která na sebe samu Evropa uvaluje. Se zrušením nebo alespoň omezením Green Dealu v Evropě se s Alexandrem Vondrou shoduje.
„Evropská komise dělá, že se jí to netýká, že Green Deal jede dál, že je všechno v pohodě. (…) Evropská unie se dneska chová, že nemusí chránit svůj chemický průmysl, ocelářský průmysl. To znamená, Donald Trump v tuhle chvíli v podstatě to má ještě ulehčené, namísto abychom řekli našim podnikatelům: Hele, velmi rychle vám pomůžeme,“ soudí Kateřina Konečná. „Z druhé strany. Pojďme si říct, že možná dojde k tomu, o čem moc nikdo nechce slyšet, ale já si myslím, že je to reálnější než stěhování průmyslu do Ameriky. Tak to, že sem přijdou čínské firmy,“ dodala.
Na dotaz, jak bude vypadat svět podle Trumpa, připustil Alexandr Vondra, že je na takový obraz světa nutné se připravit. „Unie je konstruovaná úplně na jiném než imperiálním principu, ale zároveň je tohle svět, na který se musíme mentálně připravit a nejenom mentálně, i prakticky tak, aby si nás nedali k večeři ti ostatní. Je potřeba se posílit ekonomicky, podle mě tou deregulací, a vojensky a bezpečnostně, abychom budili respekt a nebyli jsme k smíchu, což teda často teď bohužel Evropská unie a zejména její představitelé byli. V důsledku té naivity,“ prohlásil Vondra.
Vondra: Trump bude muset zbrzdit. Za Grónsko a Dánsko se musíme postavit
Zároveň ale zmínil jako téma Grónsko a americké snahy ho zsíkat, koupit či ovládnout. „Američani jsou v průseru, takže já rozumím nějakým bezpečnostním zájmům Spojených států. Z druhé strany je ten způsob, jakým to jako oni komunikují, nesmírně bezohledný a myslím si, že v tomhle je nutné se za Dánsko, které je mimochodem jeden z nejlepších členů aliance, nějak postavit. Řekl Alexandr Vondra.
„Je to prostě o tom, že Evropská unie si buďto teď, a já si myslím, že pět minut po dvanácté, uvědomí, že je v totálním průšvihu, v totálním průšvihu, protože pro mě je to i o té ekonomické bezpečnosti,“ doplnila ho Konečná. „Ve chvíli, kdy tady nebudeme mít strategické podniky, kdy nám odejdou ti, co v podstatě vytváří tu ekonomiku Evropy, tak tady nezbyde nic jiného, než že tady zbude spousta chudých lidí, kteří prostě nebudou mít na nic a nebude z čeho dělat ty jednotlivé HDP, už ani na tu obranu je dávat. To je ten nesmysl, a to je to, co já říkám, že má přijít předtím. Vždyť tady nepostavíte fabriku, ale vy ji nepostavíte ani po té deregulaci, protože se to tady nikomu nevyplatí. Evropská unie se tváří, že bude Američanům konkurovat v umělé inteligenci. Prdlačky bude, protože na to potřebuje tolik elektrické energie, která je v Evropě tak strašně drahá. A to je jeden příběh za druhým,“ znovu zopakovala Konečná.
Vondra se v reakci vrátil k celním válkám USA. „Když už jsme u těch cel, tak si myslím že tady ta politika Trumpa, pokud to opravdu povede k těm eskalacím, je zhoubná. Ta inflace je klíčová věc a já se jako obávám, když prostě v tom světě eskalujících obchodních válek, rostoucích cel, to bude mít jako hlavní důsledek inflaci. Myslím si, že on přece jenom bude muset zbrzdit, pokud nechce být sebevrah,“ uzavřel Alexandr Vondra.