Proč jsou byty tak drahé

21.10.2007 12:01

Z milionu korun za městský byt je najedou milion a půl. Jak je možné, že ceny bytů rostou doslova před očima? Leccos z toho jsou šikovně nasazené růžové brýle, zčásti je to pozdní dědictví po komunistech – a také je to dílo zahraničních spekulantů, jimž například patří až 20 procent pražského trhu s novými byty.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Sonja (131 hlasů) 21.10.2007 21:46

    Za první republiky byly např. takzvané sociální byty, pro ty kteří...

  • Deutsch (130 hlasů) 22.10.2007 12:41

    Zvadlá kytko,ty se odstěhuj na Měsíc,když máš miliony.

  • Honza (125 hlasů) 24.10.2007 19:35

    Jestli ty jsi inženýr, tak vrať školné ze základní školy. O morálce...

  • Jarda (116 hlasů) 21.10.2007 20:34

    Člověk zapomíná, že králíkárny (trubec Havel) byly zadara za komoušů....

  • studenti (112 hlasů) 22.10.2007 13:24

    je to fakt začínající mladý člověk si těžko může pořídit startovací...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

To je těžké, když třeba poslanci dostanou k užívání byt a pak ho pronajmou,k dalším příjmům tak 10 000-15 000 kč přibude.Někteří vydřiduši vlastní obecní nebo státní byty 2-3 a pronajímají něšťastným, slušným lidem, né tak slizkým. Jsem pro defenestraci.

79 hlasů

Existuje nebezpečí, že ti, kteří si dnes se svým příjmem pořídí dům-byt na hypotéku, budou mít po několika letech problém se splácením. K čemu dojde? K tomu, co dnes probíhá v USA, kde vypukla tzv. hypoteční krize. Pro ty, kteří neví, o co se jedná, jen krátce. V USA banky nesondují tak důkladně jako u nás platební solvenci žadatele o hypoteční půjčku. Půjčí, mezi tím Centrální banka zvýší úrokovou míru, následuje dominový efekt a dlužník nemá na splácení. Dojde k převzetí nemovitosti, která se prodá jen za takou částku, která uhradí jistinu. Banka dostane zpět pouze to, co půjčila, bez úrokové míry a ta je dost velká. Např. u nás při hypotéce pouhých 800 tis. uhradí dlužník o 680 tis. více při splatnosti 25 let. No a proto je situace taková, jaká je. U bytů bez regulovaného nájemného se od 1.1.2008 zvýší činže tak, aby roční částka odpovídala 5% tržní ceny. Př., byt má cenu 2 mil., 5%=100 tis., děleno 12=8 330 Kč měsíčního nájmu + inkaso.

68 hlasů

Vážení já jsem za vodou.V Kladně byli služby dolů a ty nevrátili státu 1200 státem dotovaných bytů. JÁ jsem je koupil za 108000000 korun a dnes je prodávám současným nájemníkům za tržní cenu 25000 korun.Nevadí že se do nich x let neinvestovalo vše je jen o byznisu,a to že jsem lump ,no co náš prasident přece řekl že špinavé peníze neexistují a strana a vláda mi dává zelenou to přece nevadí že okrádám ty bývalé chudáky horníky.Vždyť oni si ty byty přece nekoupili cha cha ani neměli šanci . To není pohádka to je realita a vy ostatní mi prosím polibte řiť.......Ať žije modrá a nezapomeňte jí opět volit. A tak se má žít. Já přece hypotéku nepotřebuji.Tu si musí vzít Ti blbci kteří ode mne ty byty budou kupovat. A pak že u nás neexistuje PRÁVO A Z´AKON

71 hlasů

Fiktivní jméno a fiktivní článek nějakého socana..

68 hlasů

Jestli ty jsi inženýr, tak vrať školné ze základní školy. O morálce nemá smysl s tebou diskutovat, protože žádnou nemáš - nikoliv proto, že obchoduješ s byty, ale proto, jak mluvíš o lidech.

125 hlasů

Lituji dnešní mladé lidi, kteří zakládají rodiny. Vzít si na zaplacení bytu hypotéku se mi zdá příliš velké dobrodružství, zvláště když mladí chtějí děti a žít normálním životem. Dříve (před rokem 89) byla naděje na pořízení bytu např. od zaměstnavatele nebo v nejhorším případě družstevního bytu se složením přiměřené částky (2+1 30 tisíc) a splácením anuity měsíčně v poměrně malých částkách.

89 hlasů

Jak je vidět, někteří si ještě za 18 let nezvykli, že "všechno je všech" už neplatí. Vždycky, když se musí kvůli něčemu vynaložit větší úsilí nebo finanční prostředky, tak "staré struktury" hnedka začnou kňourat, jak za komunistů bylo skoro všechno zadarmo apod. Ale za jakou cenu, že? To už nikomu nedochází. Jděte do háje.

99 hlasů

Zahranicni investori maji mnohem vetsi kupni silu, v Anglii je prumerna cena domu £200K , takze byty ve Vychoni Evrope si kupuji normalni soukrome osoby, zatimco nasinec, delajici napriklad tu samou praci musi zit v najmu, protoze nedosahne ani na hypoteku. Smutne. Byty cizincu, ve kterych nebydli, by meli byt extra mesicne zdanovany.

78 hlasů

Proč jsou drahé? Protože byty jsou byznys. A ten se jak známo provozuje pro zisk. Jsme ve fázi budování, bytů je sice už dost, ale všemocný trh si toho ještě nevšiml. Kravaťáci dál nakupují byty - investují, aby později se ziskem prodali, ale dost možná se realizace zisku nedočkají. Budou je muset pronajímat a být rádi, že v nich alespoň někdo za své topí a pouští vodu, pokud se nesmíří rovnou s rozpadem té investice. Tihle lidé totiž děti zpravidla nemají, nebo maximálně jedno. Myslím že jsme svědky nafukování bubliny realitního trhu s novými byty. Ona bohužel praskne se zpožděním....budeme ještě pár let čekat.

85 hlasů

Bublina nepraskne nikdy. Evropa vcetne CR se otevira imigrantum, kteri musi nekde bydlet. Poroste zajem o bydleni poroste a s tim i jeho cena.

84 hlasů

už aby to bylo.. já jsem pronajímal byt a oproti roku 2000 kdy jsem sháněl byt já sám -skoro za polovic..

75 hlasů

Jestliže takovémuto názoru nahrává stát, který připravuje zákon, podle kterého je možno nájemníka vyhodit bez náhrady, postupně dereguluje nájemné, čímž dává rovnítko mezi bytem 100% inves-tovaným vlastníkem a bytem po léta budovaným nájemníkem, nelze se divit, že to je olej do motoru překupníků a žene to ceny bytů do závratné výše. Inzeráty typu: Prodej bytů s nájemníkem – výhodná investice to dokládají. A to vše při existenci článku 11 Listiny práv a svobod, součásti Ústavy České republiky: (1) Každý má právo vlastnit majetek. Vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a ochranu. Dědění se zaručuje. (3) Vlastnictví se zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní pro-středí nad míru stanovenou zákonem. (4) Vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu. Je to v pořádku? Kdo nám to vládne? Jaromír Volek Omlouvám se, je nutno číst odspodu

84 hlasů

Jistě nelze srovnávat byt v domě znárodněném v padesátých létech s koupelnovým kotlem na uhlí, sporákem na uhlí v kuchyni, vytápěný kamny na tuhá paliva s jedním vodovodním kohoutkem s mušlí v kuchyni, s týmž bytem s boilerem na teplou vodu, keramickými obklady, plynovým vytápěním, novými podlahami v témž domě v roce 2007. Konečně demokratický stát po roce 1989 „napravil křivdy minulosti“ a vrátil ukradené. Restituenti ve značné míře prodali dům jako celek překupníkům. Ti se cítí neomezenými pány nad životem ná-jemníků. Dobře vědí, že před volbou: Buď mi zaplatíš, kolik si řeknu, nebo tě vystěhuji i s dětmi pod most nebo na nádraží, nemá nájemník adekvátní obranu. Parlament již projednává novelu zá-kona v tomto duchu. Vlastníkům (překupníkům) se nesmí jejich vlastnická práva nikterak omezo-vat. Ovšem pozor!! Stát mohl v restitucích vrátit pouze to, co ukradl. Tedy dům, o který se nestaral. Nemohl vrátit, nebo vydat restituentovi i investice do samotných bytů, které provedli sami nájemní-ci vlastními náklady, neboť tyto investice stát nikdy nevlastnil. Jestliže nyní překupníci takovýchto bytů tvrdí, že vše v domě je jejich, nájemník je vetřelec, které-ho je třeba se co nejrychleji zbavit, jedná se o stejnou krádež, stejné vyvlastnění jako bylo znárod-nění provedené bolševikem. Jestliže takovémuto názoru nahrává stát, který připravuje zákon, podle kterého je možno nájemní-ka vyhodit bez náhrady, postupně dereguluje nájemné,

93 hlasů

Jistě nelze srovnávat byt v domě znárodněném v padesátých létech s koupelnovým kotlem na uhlí, sporákem na uhlí v kuchyni, vytápěný kamny na tuhá paliva s jedním vodovodním kohoutkem s mušlí v kuchyni, s týmž bytem s boilerem na teplou vodu, keramickými obklady, plynovým vytápěním, novými podlahami v témž domě v roce 2007. Konečně demokratický stát po roce 1989 „napravil křivdy minulosti“ a vrátil ukradené. Restituenti ve značné míře prodali dům jako celek překupníkům. Ti se cítí neomezenými pány nad životem nájemníků. Dobře vědí, že před volbou: Buď mi zaplatíš, kolik si řeknu, nebo tě vystěhuji i s dětmi pod most nebo na nádraží, nemá nájemník adekvátní obranu. Parlament již projednává novelu zá-kona v tomto duchu. Vlastníkům (překupníkům) se nesmí jejich vlastnická práva nikterak omezo-vat. Ovšem pozor!! Stát mohl v restitucích vrátit pouze to, co ukradl. Tedy dům, o který se nestaral. Nemohl vrátit, nebo vydat restituentovi i investice do samotných bytů, které provedli sami nájemní-ci vlastními náklady, neboť tyto investice stát nikdy nevlastnil. Jestliže nyní překupníci takovýchto bytů tvrdí, že vše v domě je jejich, nájemník je vetřelec, kterého je třeba se co nejrychleji zbavit, jedná se o stejnou krádež, stejné vyvlastnění jako bylo znárod-nění provedené bolševikem. -

100 hlasů

Jiná je ovšem situace u bytů s regulovaným nájemným. Jedná se o nájemní smlouvy uzavřené před r. 1989. Tyto byty bolšán vyvlastnil (znárodnil) původním majitelům a sám je pouze pronajímal. Za nízké nájemné. I to má svou logiku. Potřeboval pracovní sílu. I v otrokářském Římě věděli, že ot-rok, přestože jej nepovažovali za člověka, ale za věc, se musí najíst a vyspat. Hladový a nevyspalý otrok nebyl k ničemu. Mám dojem, že k tomu spějeme. 2/3 občanů s příjmem pod celostátním prů-měrem tvoří produkt. Jestliže se nebudou mít kde vyspat, nebudou produkovat a pak nebudou pení-ze ani pro bohaté. Ale vraťme se k bytům. Bolševik vybíral nízké nájemné, za to však do bytového fondu investoval velice málo. Sami nynější majitelé argumentují tím, že domy jsou zanedbané, vyžadují vysoké in-vestice a regulace nájemného je okrádá. Do samotných bytů však bolševik neinvestoval vůbec nic. Předáním nájemní smlouvy předpokládal, že nájemník se postará sám. Stačí připomenout tabulky na domech: Dům je ve společné péči nájemníků. A tak nájemníci investovali do bytů, udržovali, rekonstruovali a vylepšovali vlastními náklady. Činili tak v dobré víře, že o tyto investice je nikdo nepřipraví, že investují do svého stáří a pro své děti. Nájemní smlouvy byl dědičné, jeden byt vylepšovalo několik generací rodiny.

76 hlasů

Celý problém spočívá v tom, že k moci se dostali diletanti bez potřebného vzdělání a odpovědnosti za chod státu. A to ať levice, nebo pravice. Tito odborníci jsou odborníky na veřejné stravování, automechaniku, geologii, o řízení státu nemají vůbec představu. A tak ve své jednoduchosti vidí pouze peníze. Především ty rychlé. Demokracii si představují jako prostředí, ve kterém je vše dovoleno. Nejsou schopni si vůbec uvědomit, že se chovají jako komunisti, kterým nemohou přijít na jméno. Rozdíl je pouze v tom, že za bolševika majetek kradli jménem státu bolšáni, říkalo se tomu znárodňování. Teď stejným způsobem kradou ti bohatí. Podle zásady bohatý může vše, chudý ať chcípne. Hoši nahoře (naši zástupci) se ze všech sil snaží dostat mezi ty bohaté. Tomu si přizpůsobují zákony i společenské klima. V rozjetém byznysu s byty nasypali všechny nájemní byty do jednoho pytle s tím, že majiteli se na jeho vlastnických právech nesmí zkřivit vlas, zatím co nájemník je v postatě bezdomovec vydaný mu na pospas. Vlastnická, ani občanská práva nájemníka neznamenají nic. A při tom je zde obrovský rozdíl, který ovšem byznysmeni včetně našich zástupců nechtějí vidět. Úplná deregulace nájemného u nových bytů je v pořádku. Jeho výši upraví trh. V tomto případě vlastník bytu je jeho 100% vlastníkem a předává jej do užívání nájemníkovi, který se na bytu investičně nikterak nepodílel. Jiná je ovšem situace u bytů s regulovaným nájemným. Jedná se o nájemní smlouvy uzavřené před r. 198

93 hlasů

Nevím, proč bychom měli všichni být vlastníky bytů. Proč se nezvýší a nezlepší nájemní bydlení (za únosnou cenu) abychom byli volní jako Američané a mohli se neustále stěhovat za prací, jak je nám to stále předhazováno. Když si lidé vezmou byt na hypotéku, asi se jim nebude chtít stále jej prodávat a zase si kupovat nový někde jinde.

89 hlasů

I v té Americe si ale lidé pronajímají byty od majitelů a to kvůli zaměstnání můžete tady taky ..... bohužel za kolik? To už není v relacích k průměrným platů, natož k důchodům. V tom je ten rozdíl. Každý se cítí být majitelem-zlatokopem - ne poskytovatelem služeb, to je pronajímání bytů. Pronájem bytu se rovná dosmrti být dlužen. Hypotéka jen na 25 let, pak je bydlení tvoje.

87 hlasů

Jenomže majitel-"zlatokop" neopraví barák za činži 1000 Kč měsíčně. Každej si myslí, že když někdo např. zrestituuje obytný dům, tak je za vodou. Většinou ale na domy za éry socialismu nikdo ani nesáhnul, takže opravy jsou rozsáhlé, nyní i nutné dle předpisů EU. A dělat obyvatelům domu zaopatřovací ústav za cenu toho, že barák jim spadne na hlavu a majitel půjde bručet? Takový blázen neexistuje.

60 hlasů

Není přece nutné byt vlastnit a brát si hypotéku. Velké množství nově stavěných bytů znamená i stále více bytů nájemních. Jen ať se staví, ceny nájmů (tržních) jsou tak stále přijatelnější.

84 hlasů

To není tak docela pravda. Bytů k pronájmu je relativně hodně, ale jejich ceny stagnují. Majitelé chtějí vydělávat, ne mít starosti s nájemníkem za dle jejich soudu málo peněz. To radši byt nepronajmou vůbec. Obrovské množství bytů je dlouhodobě prázdných, protože jejich majitelé prostě příjem z nájmu ani nepotřebují. Mají dost peněz z nebytových prostor, nebo odjinud. Nepodnikají s těmi byty nic, prostě jim jen patří. Aby skutečně klesly ceny nájmů, na pro nájemce zajímavou úroveň, musela by existovat nějaká páka, nutící majitele byt obsadit. Třeba daň.

101 hlasů

Za první republiky byly např. takzvané sociální byty, pro ty kteří neměli miliony. Dnes je člověk tlačen do toho, aby si vzal půjčku na třicet let. Spěje to pouze do patové situace, kdy bude hromada prázdných drahých bytů a spousta lidí na ulici, kteří nebudou mít ony miliony. Je to absolutně nesmyslně nastavené.......to jest tak, aby někdo měl všechno a druhý nic. Jenže v konečném efektu na tom ten bohatý stejně nevydělá, jedině aby se někde zavřel, ze strachu že mu jeho miliony vezmou....a bude další revoluce....jinak to nevidím. Škoda....

131 hlasů

Už jsem to psala jednou - v r. 1981 jsme si taky museli vzít půjčku na 30 let na družstevní byt, splácíme ho stále a ještě dlouho budeme. My už v kapitalizmu žili tenkrát, když se nám nechtělo být rodičům na krku, tak tady nefňukejte a starejte se.

74 hlasů

Přesně tak. Kapitalista si živí svého Komunistu sám. Pokud mu chybí morální základ, pak mu vyrostou katani už za jednu generaci.

83 hlasů

je to fakt začínající mladý člověk si těžko může pořídit startovací bYt aniž by si muselk brát vysokou hypoteku měliby se nad tím stavaři zamyslet za kolik staví nejen vydělávat do kapsy

112 hlasů

Vystudovaný mladý člověk dnes může poměrně brzy svá studia dobře zhodnotit a hypotéku si pořídit. Stejně mladí zakládají rodiny až po třicítce. Všichni jsme nějak začínali a hned po studiích jsme taky nedisponovali byty v osobním vlastnictví a taky jsme se řadu let plácali po podnájmech. Takovej je život.

105 hlasů

A on si má vystudovaný mladý člověk hned uvázat na krk doživotní balvan splátek? To je přece řešení ze zoufalství! Vsadit vše na jednu kartu, že se nerozvedu, nepřestěhuju, nepřijdu o práci nebo rovnou celej obor, že zůstanu zdravej.... Je to vážně zoufalost. Buď založí rodinu s hypotékou, nebo vůbec. To je dilema, do kterýho dostala mladou generaci neobolševická ODS.

112 hlasů

Nikdo nikoho nenutí, aby bydlel zrovna v Praze v bytě za 5 mil. Každý může bydlet v místě, kde je bydlení pro něj přijatelnější a kde sežene práci. A navíc všechny banky si libují, ajký je boom hypoték. Takže asi si je mladí v klidu pořizují, tak z nich nedělejme sociální případy.

81 hlasů

To není práce jen ODS, to je vina regulovaného nájemného. Každý, kdo začínal po škole v Praze, plail před 5 lety tržní nájemné vyšší, než byla splátka hypotéky; pražáci si zatím byldleli na Vinohradech ve 100m2 bytě za hubičku - to významě přispělo k raketovému růstu cen. K tý hypotéce - buď budeš platit celej život hypotéku a na starý kolena budeš mít majetek (který mimochodem budeš muset pak prodat, protože na penzi Husákovi děti dostanou už od státu hovno); nebo budeš v nájmu a ten rozdíl proti hypotéce budeš muset zas spořit na tu penzi :-)))

86 hlasů

Člověk zapomíná, že králíkárny (trubec Havel) byly zadara za komoušů. Dnes se králikárny - opotřebované a staré prodávají v Praze za 2 a trochu milionů. Zlatí komunisti. Mám prachy. Hej.

116 hlasů

Ty jsi asi spadl z višně na hlavu. My máme družstevní panelový byt z roku 1981 a museli jsme si ho zaplatit, ono nebylo všechno zadarmo. Asi jsi měl štěstí.

77 hlasů

Odstěhuj se do Číny nebo ještě líp do Severní Koreje, když ti ten "zlatej" komunismus tak chybí. Nikdo tě tu nedrží.

95 hlasů

Zvadlá kytko,ty se odstěhuj na Měsíc,když máš miliony.

130 hlasů

Nemusím mít milióny, abych poslala někoho do Severní Koreje - stačí mít všech pět pohromadě, což ty asi nemáš. (a nejspíš máš něco zvadlýho ty)

77 hlasů

Ach kytko, kytko, když nic nevíš a věcem nerozumíš, tak se do nich nepleť. Jsi opravdu zvadlá.

71 hlasů

ale houby: to makleri!! nevzdelana nevyskoelna v oboru realit nejaka karavka prijde do bytu kde sedi dalsi kravka. Majitelka: ja chci milion..?? RK kravka: jo, milion padesattisic.... a takto to leze nahoru. Vyskolte si maklere a ceny budou odpovidat realu.

107 hlasů

já bych se nějakýho dalšího růstu nebál, už teď jsou ceny uměle vyhnaný tím, že developeři děsí lidi poplašnýma zprávama, že bude hůř. Logický odůvodnění dalšího růstu jsem ještě neslyšel. Například už teď jsou ceny v Praze vyšší než třeba v Německu. Stačí se podívat na německý realitní weby...

83 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 18/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov