Zátah administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa proti zahraničním studentům znepokojuje vysoké školy, podle kterých vláda používá nové taktiky a nejasná odůvodnění, aby některé studenty vyhnala ze země. Představitelé vysokých škol se obávají, že nový přístup administrativy odradí cizince od zájmu o studium ve Spojených státech.
Studentům, kterým administrativa odebrala víza, ministerstvo pro vnitřní bezpečnost zasílá příkaz k okamžitému opuštění země. Je to rozdíl oproti dřívější praxi, kdy studentům v podobných případech bylo často umožněno zůstat v USA do dokončení studia.
Na některé studenty se vláda zaměřila kvůli jejich propalestinskému aktivismu nebo dopravním přestupkům. Jiní studenti se diví, proč se stali pro vládu nepohodlnými.
Rektor: Doba je znepokojivá, tohle tu nikdy nebylo
Rektor Minnesotské státní univerzity v Mankatu Edward Inch ve středu oznámil, že pěti zahraničním studentům byla z nejasných důvodů zrušena víza. Univerzita se o tom dozvěděla, když po zadržení tureckého studenta na Minnesotské univerzitě v Minneapolisu prověřila status svých zahraničních studentů. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že zadržení tureckého studenta souviselo s odsouzením za řízení pod vlivem alkoholu.
"Dnešní doba je znepokojivá a tato situace se nepodobá žádné jiné, se kterou jsme se dosud potýkali," napsal Inch v dopise adresovaném kampusu.
Žádné propalestince tu nechceme, zní z Bílého domu
Trump také podle agentury AP zahájil kampaň, v rámci níž usiluje o deportaci zahraničních studentů, kteří se účastnili propalestinských protestů na univerzitách. Federální imigrační agenti začali tím, že zadrželi absolventa Kolumbijské univerzity Mahmúda Chalíla, držitele zelené karty a palestinského aktivistu, který se loni významně podílel na protestech na této univerzitě. Ministr zahraničí Marco Rubio minulý týden uvedl, že administrativa cílí na studenty, kteří se účastnili protestů, a na další osoby spojené s "možnou trestnou činností".
Vláda v posledních dvou týdnech zjevně zátah proti zahraničním studentům zesílila. Zástupci vysokých škol po celé zemi zjistili, že některým zahraničním studentům byla odebrána víza. Jde například o studenty Arizonské státní univerzity, Cornellovy univerzity, Státní univerzity v Severní Karolíně, Texaské univerzity nebo Coloradské univerzity.
Studenti čelí i rizikům zatčení
Když byla v minulosti zahraničním studentům zrušena víza, zpravidla jim bylo umožněno zachovat si status legálního pobytu. Mohli zůstat v zemi a studovat, ale pokud by opustili USA a chtěli se vrátit, museli by si vízum obnovit. Nyní je stále většímu počtu studentů jejich legální status odebírán, což je vystavuje riziku zatčení.
Studentům je nařizováno opustit zemi tak náhle, jak to univerzity zažívají jen zřídka, uvedla Miriam Feldblumová, ředitelka Aliance rektorů pro vysokoškolské vzdělávání a imigraci. "Nic z toho není běžná praxe," dodala.
Trumpova vláda vydírá univerzity i finančně
Trumpova administrativa na vysoké školy zároveň vyvíjí finanční tlak. Americká vláda plánuje zmrazit granty pro Brownovu univerzitu ve výši 510 milionů dolarů (asi 11,7 miliardy korun), napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele.
Vláda zároveň stanovila podmínky, které musí splnit Harvardova univerzita, včetně zákazu nošení masek a odstranění programů rozmanitosti, rovnosti a začleňování, aby mohla obdržet federální granty. Vláda v pondělí oznámila, že prověřuje federální smlouvy s Harvardovou univerzitou a granty jí určené v celkové hodnotě kolem devíti miliard dolarů (zhruba 206 miliard korun). Administrativa tento týden rovněž pozastavila desítky výzkumných grantů pro Princetonskou univerzitu. Americká vláda v březnu zrušila granty a kontrakty s Kolumbijskou univerzitou v New Yorku v hodnotě 400 milionů dolarů (asi 9,2 miliardy korun), což ministerstvo školství zdůvodnilo "nečinností" univerzity "tváří v tvář šikaně vůči židovským studentům". Univerzita po dvou týdnech oznámila, že přistoupila na změny požadované vládou, a mimo jiné slíbila, že zakáže protesty uvnitř akademických budov stejně jako nošení masek, jejichž účelem je utajit identitu dané osoby.
Kolumbijská univerzita byla hlavním místem protestů na americké akademické půdě proti válce v Pásmu Gazy. Židovští studenti a vyučující si stěžovali na obtěžování a urážky ze strany protestujících, na druhé straně se naopak objevovala obvinění z islamofobie.