Řada amerických států a nevládních organizací napadla u soudu výnos nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož by úřady neměly automaticky uznávat děti narozené ve Spojených státech za americké občany, pokud aspoň jeden z rodičů není občanem USA nebo nemá v USA trvalý pobyt. Nařízení, které Trump podepsal v noci na dnešek, mají úřady začít uplatňovat do 30 dnů. Kritici z řady států ovládaných opozičními demokraty tvrdí, že dekret odporuje ústavě, informují tiskové agentury. Exekutivní příkaz proti takzvanému právu na občanství je součástí rozsáhlého Trumpova tažení proti nelegální migraci.
Celkem 18 států, oblast hlavního města Washingtonu a kalifornské město San Francisco společně podaly žalobu u bostonského federálního soudu. Již před nimi se na federální soud ve státě New Hampshire obrátila Americká unie občanských práv (ACLU) a další lidskoprávní skupiny. Všichni žalující tvrdí, že Trumpův příkaz porušuje právo každého, kdo se narodil ve Spojených státech, být považován za občana USA. To je zakotvené ve 14. dodatku americké ústavy už od roku 1868.
"Generální prokurátoři států se připravovali na nelegální činy, jako je tento, a dnešní okamžitá žaloba vysílá Trumpově administrativě jasný signál, že se postavíme za naše občany a jejich základní ústavní práva," řekl podle agentur AP a Reuters generální prokurátor státu New Jersey Matthew Platkin. Žaloba je namířena proti nařízení, v němž Trump vyzval úřady, aby nepřiznávaly občanství dětem, jejichž matky jsou v zemi nelegálně nebo na dočasné vízum a jejichž otcové nemají americké občanství.
"Odepření občanství dětem narozeným v USA je nejen protiústavní - je to také nezodpovědné a bezohledné zavržení amerických hodnot," uvedl výkonný ředitel ACLU Anthony Romero. Očekává se, že odpůrci Trumpových kroků podají i žaloby proti dalším výnosům týkajícím se migrace.
Trump v souvislosti s nelegální migrací také vyhlásil výjimečný stav na americko-mexické hranici a nařídil ministerstvu obrany, aby zajistilo podporu pro výstavbu hraniční zdi, prostor pro zadržování a prostředky pro přepravu migrantů; ministra obrany zároveň zmocnil, aby v případě potřeby vyslal na hranici vojsko. Novou administrativu prezident vyzval k obnově programu označovaného jako "Zůstaňte v Mexiku", který nutil nemexické migranty, aby na vyřešení svých případů v USA vyčkali v této latinskoamerické zemi.
Krátce po Trumpově pondělní inauguraci americké úřady oznámily, že ukončily používání aplikace s názvem CBP One, kterou zavedla administrativa minulého prezidenta Joea Bidena a která díky navázání kontaktu s imigračními úřady umožňovala stovkám tisíc migrantů legálně vstoupit na americké území. Dohodnuté imigrační pohovory byly zrušeny a šokovaní lidé na americko-mexické hranici nyní nevědí, jak mají postupovat, píše Reuters. ACLU v žalobě podané k federálnímu soudu uvedla, že Trumpovo rozhodnutí ukončit aplikaci zablokovalo migrantům jedinou cestu k získání azylu.
Republikán Trump se dokázal po čtyřech letech vrátit do Bílého domu i díky slibům, že posílí ochranu hranic a deportuje rekordní množství migrantů. Bidena kritizoval za vysokou míru nelegálního přistěhovalectví během jeho působení v úřadu.
Když však demokrat Biden loni zpřísnil svou politiku a Mexiko posílilo opatření na své straně hranic, počet migrantů zachycených při nelegálním překročení hranic dramaticky klesl, píše Reuters. Republikáni tvrdí, že poté, co za Bidena nezákonně překročily hranice miliony přistěhovalců, jsou nyní nezbytné rozsáhlé deportace.
"Jako vrchní velitel nemám důležitější odpovědnost než bránit naši zemi před hrozbami a invazemi, a přesně to se chystám dělat," prohlásil Trump v inauguračním projevu.
Trumpovi kritici a zastánci přistěhovalců však tvrdí, že masové deportace mohou ohrozit podnikání, rozdělit rodiny a v konečném důsledku stát americké daňové poplatníky miliardy dolarů.