Tržby v textilním a oděvním průmyslu se loni snížily o 2,6 pct na 56,4 mld. Kč

Ekonomika
19. 2. 2025 23:00

Tržby v textilním a oděvním průmyslu se loni meziročně snížily o 2,6 procenta na 56,4 miliardy korun. Výraznější propad o 2,9 procenta zaznamenal textilní průmysl, oděvní klesl o jedno procento. Výrazně rozdílná je hodnota vývozu. Zatímco u textilního průmyslu stoupla o půl procenta, v případě oděvního průmyslu rostla o 19 procent. Podle výkonného ředitele Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiřího Česala lze v případě oděvního průmyslu očekávat završení růstového potenciálu a u textilního stabilizaci mezinárodního trhu, řekl dnes na tiskové konferenci.

Do hodnot vývozu textilního průmyslu zasáhlo citelně zdražení energií v předchozích letech. Podle Česala je sice firmy dokázaly promítnout do zvýšení cen výrobků, avšak ochladla poptávka. "Takže tržby byly obdobné, ale za daleko méně zboží. Letos to bude patrně podobné, ale trh se postupně stabilizuje a odhaduju, že po dlouhé době půjde textilní průmysl do plusu," řekl Česal.

Růstová křivka oděvního průmyslu v hodnotách vývozu byla poměrně strmá od roku 2014 s výjimkou dvou covidových let, dařilo se vyvážet i přes strmý růst cen. "Tenhle růst nebude nekonečný a letos či příští rok lze očekávat nějakou korekci," řekl Česal.

Podle něj však statistiky nedohlédnou na celý oděvní průmysl. Do nich se promítají jen data z firem s 20 a více zaměstnanci. "Evoluce se však odehrává ve firmách menších. Kvalifikovaný odhad hovoří o tom, že malé firmy tvoří polovinu tržeb celého oděvního průmyslu. Je jich obrovské množství, často jsou to start-upy s mladými lidmi, kteří dokážou uchopit marketing. Někteří ani nejsou na našem trhu, orientují se na Evropu a funguje jim to. Možná budeme překvapeni, až se některé z nich rozrostou, což chtějí a je to velmi sympatické," řekl Česal.

Problémem, se kterým se textilní i oděvní průmysl potýká dlouhodobě, je nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. To je dáno i nižšími mzdami proti jiným průmyslovým odvětvím. I když některé textilky podle Česala dostihly i strojírenství. A to díky tomu, že mají pod kontrolou celý dodavatelský řetězec, čímž si dokážou podržet u sebe přidanou hodnotu a mohou si zaměstnance dovolit zaplatit. "Nelze to však vztáhnout na celý textilní průmysl. A v oděvním průmyslu jsou průměrné mzdy ještě o 10.000 korun nižší," řekl Česal. Meziročně loni rostly průměrné mzdy v oděvním průmyslu o 5,3 procenta na zhruba 26.700 korun, v textilním o 7,9 procenta na 37.000 korun.

Počet zaměstnanců naopak dlouhodobě, i když jen mírně klesá. V obou odvětvích pracovalo loni ve firmách s 20 a více zaměstnanci 25.800 lidí. V textilním průmyslu činil pokles 4,4 procenta, v oděvním 1,5 procenta.

Autor: ČTKpixabay.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ