Páteční útok v památníku holokaustu v centru Berlína měl antisemitský motiv. Informovalo o tom dnes berlínské státní zastupitelství. Podezřelý, kterým je 19letý Syřan, chtěl podle vlastní výpovědi zabíjet Židy. Obětí jeho útoku se stal 30letý turista ze Španělska, který utrpěl vážná bodná zranění a leží ve stabilizovaném stavu v nemocnici, informovala agentura DPA.
Útok se stal v pátek večer v severní části památníku u ulice Behrenstrasse, za níž je velvyslanectví Spojených států. Policie uvedla, že útočník zranil 30letého Španěla zřejmě nožem. Podezřelého Syřana, který je žadatelem o azyl a žil v ubytovně v Lipsku, policisté zadrželi po třech hodinách, byl potřísněný krví. Podle německých médií jej zajistili u místa činu, odkud muž nejdříve utekl, později se ale vrátil.
"Podle dosavadních informací, obzvlášť na základě vyjádření samotného obviněného na policii, plánoval muž několik týdnů, že bude zabíjet Židy," uvedlo státní zastupitelství. Dodalo, že útok souvisí také s "konfliktem na Blízkém východě". Po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael z října 2023, který si vyžádal na 1200 obětí, zahájil Izrael ofenzivu do Pásma Gazy. Podle úřadů v Gaze ovládaných Hamásem připravily boje o život desetitisíce lidí.
Do vyšetřování pátečního činu byl zapojen i speciální útvar berlínské policie pro boj s islamistickým terorismem. Motiv mohl být podle státního zastupitelství totiž také částečně náboženský. U muže se totiž našel také korán, papírek s verši z této posvátné knihy muslimů a modlitební kobereček v batohu.
Syřan přišel do Německa v roce 2023 jako mladistvý bez doprovodu. V poslední době žil v ubytovně v saském městě Lipsku, kterou policie prohledala. "Jestli je psychicky nemocný, je předmětem vyšetřování," dodaly úřady.
Španělský turista utrpěl zranění na krku, podrobil se operaci a byl uveden do umělého spánku. Nyní je ve stabilizovaném stavu v nemocnici. Poblíž místa činu se záchranáři věnovali také lidem, kteří byli svědky útoku.
V Německu se v neděli uskuteční předčasné parlamentní volby. V kampani před nimi byly migrace a bezpečnost hlavními tématy, a to především v souvislosti s několika útoky spáchanými migranty. Zlom v kampani přinesl lednový útok v Aschaffenburgu, kde neúspěšný žadatel o azyl z Afghánistánu napadl skupinu dětí ze školky. Zabil dvouletého chlapce a 41letého muže, který přispěchal na pomoc. Před Vánocemi najel do návštěvníků vánočních trhů v Magdeburku lékař ze Saúdské Arábie. Zabil šest lidí a stovky dalších zranil. Minulý týden v Mnichově najel odmítnutý žadatel o azyl z Afghánistánu vozem do průvodu odborářů, zranil téměř 40 lidí. Sedmatřicetiletá žena a její dvouletá dcera zraněním podlehly.
V roce 2005 veřejnosti zpřístupněný památník holokaustu architekta Petera Eisenmana se nachází v srdci německé metropole jen pár desítek metrů od Braniborské brány. Památník, který má rozlohu 19.000 metrů čtverečních, sestává z více než 2700 betonových bloků různých velikostí, mezi nimiž lze kdykoliv volně procházet. Památník upomíná na zhruba šest milionů Židů zavražděných nacisty.