V Ekvádoru řeší brutální vraždu čtyř nezletilých, zmizeli po zatčení vojáky

Zahraničí
2. 1. 2025 22:30

Ekvádorský parlament vyhlásil tento týden tři dny národního smutku kvůli vraždě čtyř nezletilých chlapců, kteří zmizeli minulý měsíc a jejichž těla byla později nalezena nedaleko armádní základny. V úterý prokuratura oznámila, že potvrdila identitu těchto ohořelých těl, která nesla známky mučení. V souvislosti s případem, kvůli němuž se konala řada demonstrací, bylo zatčeno 16 vojáků, napsal dnes server BBC Mundo.

Jedenáctiletý Steven Medina, patnáctiletý Saúl Arboleda a sourozenci Ismael a Josué Arroyovi ve věku 15 a 14 let zmizeli 8. prosince, když podle výpovědi jejich rodičů ve městě Guayaquil hráli fotbal. Vojáci vypověděli, že chlapce zatkli, protože je podezírali z krádeže, a převezli je na armádní základnu. Tvrdí také, že je pak propustili a nechali živé na cestě poblíž. Toto vysvětlení nicméně nepřesvědčilo soudkyni Tanyu Loor Zambranovou, která označila nezletilé chlapce za oběti násilného zmizení po vojenské operaci.

Ekvádorský ministr obrany Gian Carlo Loffredo zprvu zmizení chlapců přičetl zločineckým gangům, ale o několik dní později přiznal, že je zatkla hlídka 16 vojáků. Podle Loffreda vojáci hledali osm podezřelých z okradení jedné ženy.

Případ vyvolal velké pobouření u veřejnosti i proto, že ekvádorský prezident Daniel Noboa, který příští měsíc obhajuje ve volbách prezidentský mandát, loni v lednu vyhlásil výjimečný stav. Ten dal zvláštní pravomoce bezpečnostním složkám v boji proti organizovanému zločinu, což kritizovaly nevládní organizace s tím, že v některých případech policie a armáda porušují lidská práva.

Loni v dubnu ale ekvádorští voliči v referendu podpořili návrhy prezidenta Noboy na větší pravomoce pro státní složky kvůli lepší bezpečnosti v zemi. Zhruba tři čtvrtiny voličů například souhlasily s tím, aby se na zajištění bezpečnosti s policií podílela armáda.

Kriminalita se v Ekvádoru oproti roku 2023 loni snížila, země ale stále patří ke státům s největším počtem vražd na počet obyvatel, uvedla tento týden televize France24.

Osmnáctimilionový Ekvádor, který leží mezi Kolumbií a Peru, tedy velkými producenty kokainu, se v posledních letech se stal významným překladištěm drog směřujících do Severní Ameriky a Evropy. To posílilo vliv desítek drogových gangů v zemi, které díky financím z prodeje drog rozšířily svůj vliv i ve státní správě, včetně policie či armády, napsal už dříve server BBC Mundo.

Autor: ČTKFoto: Autor/Depositphotos, flogeljiri

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ