V odlehlých oblastech Jihoafrické republiky (JAR) se daří nelegálnímu obchodu se zvláštně vypadajícími sukulenty. Pašeráci těchto rostlin těží ze zájmu kupujících ze Spojených států, Evropy a východní Asie. Na lidi, kteří žijí v oblastech, kde tyto sukulenty rostou, má však prodej rostlin negativní ekologické a společenské dopady. Informovala o tom stanice BBC.
Sukulenty dokáží shromažďovat vodu, díky čemuž jsou schopny přežívat ve vyprahlých oblastech. Jednotlivé druhy těchto rostlin se od sebe liší velikostí, tvarem a barvou. Řada z nich roste v poušti Succulent Karoo, která se rozprostírá na území JAR a Namibie.
Sukulenty se také běžně pěstují v zahradnictvích, jenže zájem o ně je obrovský a celosvětová poptávka vede k pašeráctví těchto rostlin z divoké přírody. Pašeráci je poté prodávají na internetu a přes sociální sítě do zahraničí. Jihoafrické úřady takto zabavily až 1,6 milionu nelegálně sklizených rostlin. Skutečné číslo všech sukulentů, které pašeráci vyvezli z JAR, však bude daleko větší.
Mnozí botanici se shodují, že obchod se sukulenty je na vzestupu od pandemie covidu-19, kdy byli lidé nuceni být doma. "Lidé měli najednou více času zabývat se něčím, co je baví a rostliny byly jedny z mála věcí, které se nacházely v jejich domovech a propojovaly je s okolním světem," řekl BBC jihoafrický botanik Pieter van Wyk.
Toho využily místní svazy, které začaly najímat týmy pašeráků, aby přinesli sukulenty z hor a následně je prodávali na internetu.
"Nekradou pouze naší zemi nebo rostliny, okrádají nás i o naše kulturní dědictví," řekla stanici BBC farmářka, jejíž jméno BBC neuvedla. "Když vidíme mladé muže, jak se vydávají do hor, víme, že tam jdou pro sukulenty. Používají šroubováky, aby vytrhli rostliny i s kořeny," řekla dále.
Farmářka si však postěžovala i na to, že pašeráci si za peníze, které za rostliny obdrží, kupují alkohol. Malinda Gardinerová z organizace Conservation South Africa se také obává společenských dopadů, které pašeráctví sukulentů způsobuje. "Zdejší malé komunity se navzájem potřebují...ale tohle mezi ně vnáší nedůvěru. Rozděluje je to," řekla.
Jeden z pokusů, jak se proti pašeráctví bránit, je přesvědčovat zákazníky, aby se zajímali o původ rostlin, které si kupují. Čína, které se stala největším odbytištěm sukulentů, hlásí pokles prodeje o 80 procent u sukulentů, kde obchodník jasně neuvádí jejich původ.