Čtyři mláďata kriticky ohrožené žirafy Rothschildovy se loni a na začátku letošního roku narodila po předchozí několikaleté pauze v Zoologické zahradě Olomouc.
Porod zhruba 70 kilogramů těžkých mláďat byl bez problémů, a to i díky měkké podestýlce, kterou ošetřovatelé předem připravili, aby žirafí novorozenci spadli do měkkého. Novinářům to dnes řekla zooložka Eliška Veselá. Olomoucká zoo nyní chová 14 žiraf Rothschildových a patří mezi jejich největší chovatele v Česku.
"Porod je v případě žiraf poměrně náročný, jelikož tele váží přibližně 70 kilogramů a je vysoké jako dospělý člověk," uvedla Veselá. Žirafy rodí ve stoje, takže těžké mládě dopadne na zem z poměrně velké výšky. "Nicméně mláďata to zvládla sama a jejich porod proběhl hladce. Když už to vypadá, že se porod blíží, tak připravíme hlubokou podestýlku, aby mládě spadlo do měkkého a mohlo se lépe postavit, protože má dlouhé nohy a neumí s nimi ještě moc pracovat," dodala Veselá.
Olomoucká zoo chová žirafy od roku 1976 a odchovala více než šest desítek mláďat. V roce 1999 jedna z žiraf porodila dvojčata. Dvojčata tehdy přežila, což se podařilo pouze čtyřikrát na světě. Loni se v olomoucké zoo narodili tři žirafí samci a letos v lednu k nim přibyla samice "Dlouhou dobu jsme ve skupině žiraf neměli samce. Když jsme ho potom přivezli a pustili do skupiny, tak ihned začal konat," podotkl Veselá. Podle ní jsou žirafy pečlivé matky a o mláďata se v případě potřeby starají i jejich tety.
Vedení zoo má radost hlavně z narozené samice. "Samců není z chovatelského hlediska potřeba tolik jako samic. Ale věřím, že po dlouhé pauze bude zájem i o chovné samce. Určitě se dostanou do jiných zoologických zahrad, kde budou moci předat své geny," řekl ředitel zoo Radomír Habáň. Žirafa Rothschildova je v přírodě ohrožená vyhubením, ve volné přírodě jich žije zhruba 1650. "O to zásadnější je chov v lidské péči a význam zoologických zahrad jako takových, které se snaží z přírody mizející druhy uchovat pro další generace," dodala mluvčí zoo Iveta Gronská.
Domovinou žiraf jsou africké savany, otevřené pláně s řídkým stromovím. Mláďata se rodí převážně ráno, a to proto, aby stačila nabrat sílu a následovat matku se stádem do bezpečí dříve, než si jich všimne případný predátor. Dospělá žirafa má ve svých končetinách velkou sílu, jedním kopnutím může usmrtit dokonce i lva. Žirafí biorytmus je ojedinělý, žirafám stačí spánek po dobu pouhých 20 minut denně, podotkla mluvčí. K zajímavostem se řadí jejich jazyk, který dosahuje téměř 40 centimetrů a žirafy ho používají při získávání potravy. Mezi jejich potravu ve volné přírodě patří akácie.
Olomoucká zoo patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Na ploše 42 hektarů chová 1828 zvířat v 387 druzích. Zoologickou zahradu Olomouc loni navštívilo 377.359 lidí. Bylo to o něco méně než v předchozím roce, kdy do zahrady zavítalo 381.818 návštěvníků.