Pivovar Holba Hanušovice patří mezi nejstarší průmyslové pivovary v České republice, výroba piva se v něm prakticky nikdy nezastavila, první várku v něm uvařili 28. prosince 1874.
Zakladatelé postavili pivovar tak důmyslně, že mu neublížila ani velká voda, která městem několikrát prošla. Přesto ale povodně jeho fungování zkomplikovaly, letos v září se totiž ocitla pod vodou velká část Hanušovic včetně příjezdových cest do pivovarského areálu. Do samotných výrobních prostor se ale voda nedostala a tak pivovar, který od letošního roku spadá do nápojářské skupiny Kofola, mohl už po pár dnech opět začít s produkcí piva.
Hanušovický podnik založil sládek a nájemce jednoho z malých pivovarů v nedaleké Kopřivné Josef Müllschitzký. Pro svůj projekt velkého továrního pivovaru si vybral Hanušovice, místo ležící nedaleko železnice se zdrojem pitné vody, stíněné blízkým kopcem. Peníze do začátků sehnal od místních podnikatelů, už rok po otevření tu uvařili na svou dobu obdivuhodných 15.900 hektolitrů piva. Během roku 1878 však poklesl výstav piva na necelou polovinu. Müllschitzký poté z podniku odešel a noví majitelé zaměstnali profesora Julia Thaussiga z pivovarské školy ve Vídni. Pod jeho vedením šla nahoru jak kvalita piva, tak jeho prodej.
Provozu se výrazně nedotkly války ani povodně, výroba piva měla až na výjimky stále stoupající tendenci. Hranice 100.000 hektolitrů padla v roce 1908, přes 200.000 tisíc se pivovar dostal v roce 1963, dalších 100.000 přidali Hanušovičtí v roce 1970. V roce 2021 se Holba spojila s přerovským Zubrem a pivovarem Litovel pod jednu společnost Pivovary CZ Group, která ročně vyrobí kolem 800.000 hektolitrů piva. Letos ji koupila nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko. Kromě výroby piva dnes v Hanušovicích provádějí i zájemce o jeho výrobu, součástí návštěvnického okruhu je i muzeum Pivovaru Holba, které je věnováno historii pivovarnictví ve městě a okolí.