V americkém státě New York začal soudní proces s mužem obžalovaným z napadení a pokusu o vraždu britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho během veřejného vystoupení v městečku Chautauqua v roce 2022. Když ho na pódiu začal maskovaný muž bodat, spisovatel byl tak ohromen, že se ani nepokusil bránit, uvedl prokurátor v úvodím prohlášení u soudu. Rushdie u soudu vypovídá dnes. Informují o tom agentury a další média.
Očekává se, že se 77letý Rushdie a obviněný 27letý Hadi Matar u soudu setkají tváří v tvář poprvé od útoku. Rushdie při něm utrpěl vážná zranění a oslepl na jedno oko. Matar, který odmítl vinu, po svém zatčení mluvil o tom, že Rushdie "urážel islám". Obviněnému v případě odsouzení hrozí trest až 25 let odnětí svobody. Předpokládá se, že soudní proces bude trvat až dva týdny. Matar zároveň ve zvláštním procesu čelí federálním obviněním z terorismu.
V den útoku v srpnu 2022 Rushdie, držitel Bookerovy ceny, seděl v křesle na pódiu na akci, kde se chystal přednášet o Spojených státech jako o útočišti pro spisovatele a umělce v exilu. Okresní prokurátor Jason Schmidt v pondělí porotcům řekl, že útok byl rychlý a náhlý. Matar podle něj vyběhl po schodišti na pódium a běžel k Rushdiemu asi devět metrů. Když muž začal spisovatele bodat, Rushdie a moderátor Henry Reese byli tak ohromeni, že zpočátku jen zůstali sedět.
Útok podle Schmidta pokračoval, když se Rushdie zvedl a začal utíkat. Členové publika Matara povalili a drželi ho na zemi, dokud na místo nepřišel policista, který hlídkoval poblíž. Prokurátor barvitě vylíčil zranění, která Rushdie utrpěl na krku, tváři a břiše. Spisovatel byl po útokupřevezen do nedalekého traumacentra, kde bylo zjištěno, že "ztrácí krev tak rychle, že je v hemoragickém šoku," uvedl Schmidt. Kdokoli v Rushdieho stavu, komu by nebyla poskytnuta urgentní zdravotní pomoc, by zemřel, prohlásil prokurátor.
Rushdie o útoku napsal knihu s názvem Nůž: Přemítání po pokusu o vraždu, již minulý rok vydalo nakladatelství Penguin Random House.
Spisovatel v minulosti čelil výhrůžkám smrtí poté, co íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní v roce 1989 vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Rushdie léta žil v ústraní, ale v posledním čtvrtstoletí volně cestoval poté, co Írán oznámil, že edikt nebude uplatňovat.