Kvůli vyšší dani z přidané hodnoty a rostoucím nákladům musí někteří pěstitelé zdražit vánoční stromky až od deset procent. Výjimkou bude třeba farma Kopáčov u Nasavrk na Chrudimsku, která ceny ponechá stejné jako loni, řekl ČTK její majitel Jiří Školník.
"Já jsem ceny nezvedal, pořád se vymlouvat, že je něco dražšího, je trapné. Nicméně kvůli tomuto státu se DPH zvedlo z 15 na 21 procent. To je šest procent, z tisícikoruny to dělá 60 korun. Uvidíme, jak na to budou lidé reagovat," řekl Školník.
Farmář prodává letos jedle kavkazské, smrky letos ještě nemají potřebnou velikost. Za metr jedličky zákazníci dají 530 korun. Farma prodá před Vánocemi tisícovky kusů vánočních stromků. Měří od jednoho metru po zhruba tři metry, ale je zájem také o hodně vysoké stromky.
"Vysoké jedličky si berou do škol, do dětských domovů, do penzionů. Dodávali jsme jedli na zámek do Slatiňan, byl to 4,5 metru velký strom. Jedle kavkazská, kterou si lidé koupí, má plus minus deset let, proto je také dražší. Smrk roste rychleji a je levnější. Borovice nepěstuji vůbec, protože od kolegů slýchávám, že mají problémy s osypky," uvedl Školník.
Díky tomu, že jedle pochází z Kavkazu, je velmi odolná. V její domovině jsou silné mrazy a v létě obrovské sucho. Strom všechny nepřízně počasí přečká. "To jak stromek vypadá, ovlivňuje také to, jak se o něj člověk stará. Letos extrémní počasí nebylo. Pršelo dostatečně," dodal Školník.
Trh s vánočními stromky se potýká se zdražováním nákladů a zároveň nedostatkem lidí, kteří by na plantážích chtěli pracovat. Problém se týká celé Evropy. Ceny stromků proto porostou odhadem o deset procent, uvedlo Sdružení pěstitelů vánočních stromků v tiskové zprávě.
Hlavními dodavateli stromků jsou dánské nebo polské firmy, kde jsou velké plantáže. "Lidé nechtějí dělat, ztratili důvod manuálně pracovat. Pečovat o stromky je celoroční ruční práce. Se stroji se mezi ně moc zajíždět nedá, musí se ručně zalamovat, stříhat. Já potřebuji brigádníky pořád, dva až tři lidi se u mě o plantáže starají celý rok," řekl Školník.
Když si lidé pořídí stromek, měli by ho dát na zahradu, nebo na balkon. Lepší je, když zůstane ve stínu. Je potřeba ho rozbalit, aby se takzvaně vydýchal. Svědčit mu bude, když bude postavený v kbelíku s vodou. Dávat ho do sklepa farmář nedoporučuje.
"Sklep není dobrá záležitost. Každý má jinou teplotu, většinou tam je sucho, stromek tak začne zasychat a do Vánoc nevydrží," řekl pěstitel.
Lidé si mohou stromky koupit už teď, když dodrží návod, jak se o něj postarat. Většina stromků na trhu pochází z Dánska nebo jiných evropských zemí, kde se začali řezat už před měsícem.
"Problém je převoz, na kamion se jich musí vtěsnat hrozně moc, já když to vidím, jsou to chudáci. Po slisování a převozu je zázrak, že stromy ještě mají jehličky. Mělo by být víc lokálních pěstitelů," řekl Školník.