Ve Švédsku zemřel ve čtvrtek ve věku 93 let český malíř, restaurátor a biochemik František Makeš. ČTK to dnes řekl Makešův synovec Petr Makeš. Do poslední chvíle byl fyzicky i mentálně činný, ještě ve čtvrtek ráno maloval, řekl ČTK Petr Makeš.
František Makeš byl rodákem ze Zlína. Ve Švédsku žil více než 50 let. Restauroval tam velké množství děl z královské sbírky. Díky unikátní metodě, při které využíval enzymy, se mu rovněž podařilo odhalit mnoho padělků obrazů známých malířů, a získal tak věhlas po celém světě.
Makeš v roce 1952 vystudoval zlínskou Baťovu školu umění. Následně studoval malbu a restaurování na Akademii výtvarných umění v Praze a v polovině 60. let se podílel mimo jiné na restaurování děl Obrazárny Pražského hradu. Na sever Evropy se vydal na konci 60. let, aby pomohl zachránit plesnivějící obrazy z královských sbírek. Po okupaci v srpnu 1968 ve Švédsku zůstal a vyvinul tam svou konzervátorskou metodu, takzvanou enzymatickou konsolidaci. Vystudoval tam také biochemii.
Restauroval například takzvanou rudolfinskou sbírku, mimo jiné slavný Arcimboldův portrét Rudolfa II. Zachránil i plesnivějící pouzdro na české korunovační klenoty. V roce 2005 dostal cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Je také nositelem nejvyššího vyznamenání švédského krále za záchranu evropského kulturního dědictví. Dostal také Cenu města Zlína za rok 2019. V roce 2022 obdržel medaili Artis Bohemiae Amicis. Ocenění je udělováno lidem, kteří přispěli k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i v zahraničí. Makešovi potomci by rádi v Česku uspořádali výstavu jeho děl.