Před rokem 25. února Alžírsko slavnostně otevřelo novou Velkou mešitu na pobřeží Středozemního moře. Mešitu zdobí nejvyšší minaret na světě měřící 265 metrů.
Alžírská stavba je také třetí největší mešitou na světě a největším islámským duchovním stánkem mimo muslimská svatá města - její modlitebna poskytuje prostor pro 120.000 věřících. Její moderní design spojuje arabské a severoafrické vlivy na počest alžírských kultur a tradic. Mešita také disponuje rozsáhlou knihovnou, která pojme na milion knih. Součástí komplexu jsou vedle modlitebny také náboženská škola, muzeum, terasy, heliport a zahrady osázené ovocnými stromy.
Velkou mešitu stavěla od roku 2010 podle projektu německých architektů čínská firma. Původně byla projektem bývalého alžírského prezidenta Abdal Azíze Butefliky a měla nést jeho jméno. Protesty v Alžírsku v roce 2019 ale prezidenta Butefliku po více než 20 letech vlády donutily rezignovat, a zabránily mu tak mešitu slavnostně otevřít a pojmenovat.
Ačkoli mešita byla pro zahraniční turisty a státní návštěvy přístupná už od roku 2019, termín oficiálního otevření se několikrát odkládal. Slavnostní otevření v únoru 2024 alžírským prezidentem Abdalem Madžídem Tabbúním tak bylo hlavně naplněním slibu zpřístupnit ji s náležitou pompou. Generální tajemník světové rady ulemů, která sdružuje muslimské učence a duchovní vůdce, Alí Muhammad Salabi při té příležitosti řekl, že slavnostní otevření mešity by mělo muslimy inspirovat "k dobru a umírněnosti".