Vlk obecný se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do národního parku Podyjí. V lokalitě byl spatřen opakovaně v několika posledních letech a také v nedávné době. Správa parku o tom v pondělí informovala na svém webu. Vydala i doporučení, jak se k vlkům chovat a co při setkání dělat.
Vlk obecný je největší psovitá šelma, která historicky obývala celé území České republiky. Spolu s rysem ostrovidem a medvědem hnědým patří k původním druhům místní fauny. V důsledku intenzivního pronásledování, odlesňování krajiny a rozšiřování lidských sídel byl vlk na přelomu 19. a 20. století na českém území vyhuben. V posledních letech se však díky přirozené migraci z okolních států, jako jsou Slovensko, Polsko a Německo, vlci opět vracejí do české krajiny.
Vytvoří se nová smečka?
Na Znojemsku a v Podyjí bylo v posledních několika letech podle správy zaznamenáno zhruba deset věrohodných pozorování vlků. "Jednotliví jedinci byli v nedávné době spatřeni jak přímo na území Národního parku Podyjí, tak i v jeho okolní volné krajině. Lze tedy předpokládat, že výskyt této šelmy bude v oblasti nadále častější," uvedla správa.
To, jestli se v Podyjí v budoucnu vytvoří trvalá smečka, nelze s jistotou říci. Vzhledem ke struktuře místní krajiny to podle správy ale není příliš pravděpodobné, avšak tuto možnost nelze zcela vyloučit.
Na jihu Moravy potvrdili ochránci přírody výskyt vlka v polovině ledna. Už delší dobu měli zprávy o jejich přítomnosti ve vojenském výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku. Od loňského podzimu přibylo také několik doložených pozorování z volné krajiny v okolí Vysočan a Žďárné na Blanensku. Skupinka tří vlků nedávno pobíhala v noci i Orlovicemi, které leží poblíž Vyškova. Zaznamenala je bezpečnostní kamera na jednom z rodinných domů.
Co dělat, když potkám vlka? Nepanikařit, neutíkat, dát mu šanci utéct
Součástí zprávy Národního parku Podyjí je i několik doporučení, jak se při setkání s vlkem zachovat. Takové chvíle jsou vzácné, protože vlci se kontaktu s lidmi vyhýbají.
Například v autě nebo traktoru ale vlci člověka nepoznají a je tedy možné je v bezpečí nerušeně sledovat. „Pokud se vám podaří vlka spatřit, pokuste se pořídit fotodokumentaci nebo videozáznam, který umožní pozorování ověřit. Takový záznam výrazně přispěje k lepšímu poznání výskytu a pohybu této šelmy v regionu,“ prosí o spolupráci správa národního parku.
Přesto se může stát, že se lidé s vlkem v přírodě potkají. Rizika nejsou nijak zvlášť velká – vlk se patrně bude chtít rychle vytratit. „Pokud na vlka narazíte, zůstaňte klidní, pomalu se vzdalujte a nedělejte prudké pohyby, nechte mu únikový prostor. V žádném případě se k vlkovi nepřibližujte a ani se ho nesnažte krmit. Pokud by se k vám aktivně přibližoval, určitě ho zaplašte hlasitým křikem, hlukem,“ doporučují správci parku.
Pokud narazíte na mrtvého vlka, například sraženého autem, platí stejně jako v předchozích situacích, že byste měli kontaktovat národní park, krajský úřad nebo Agenturu ochrany přírody a krajiny.