Volby rozhodnou, jestli zůstaneme svobodní, nebo dopadneme jako v Maďarsku či na Slovensku, říká Máca

17. 1. 2025 13:00
„O každých volbách se říká, že jsou nejdůležitější. Ale v současném kontextu bude skutečně zásadní, kam se tahle země vydá. Budeme pokračovat jako suverénní, svobodná země, nebo se vydáme cestou, jakou vidíme na Slovensku nebo v Maďarsku?“ ptá se analytik Roman Máca. Podle něj stojí Česká společnost na rozcestí, kdy rozhodnutí voličů může mít dlouhodobé důsledky pro směrování země.

„Hnutí ANO není přímo proruské, ale svým izolacionistickým postojem Rusku nahrává. Pokud říkáte ‘peníze pro naše lidi a chceme mír‘, diktátorovi z Kremlu je to jedno. Hitlerovi bylo také jedno, co chtělo Československo před druhou světovou válkou,“ upozorňuje analytik na riziko, že populistická hesla mohou zásadně oslabit zahraniční pozici České republiky.

Jednou z nových zbraní ruské propagandy jsou technologie. „Ruské trollí farmy už nefungují jako dřív, kdy museli najít někoho, kdo perfektně umí česky. Dneska to za ně dělají automatizované překlady a umělá inteligence, která vytváří obsah, jako by ho psal reálný Čech,“ vysvětluje Máca. Tento posun podle něj ukazuje, jak se hybridní válka neustále vyvíjí.

Podle Mácy byl covid zásadním momentem, který urychlil digitalizaci společenské interakce. „Lidé, kteří nikdy nebyli na sociálních sítích aktivní, najednou neměli jinou možnost. A pak se na to nabalila válka na Ukrajině. Ti, co dnes věří na nanočipy a řízenou genocidu bílých Evropanů, už asi nepřesvědčíme,“ říká skepticky.

„Na chemtrails věří 7,5 % Čechů. To je v absolutních číslech statisíce lidí. Podle výzkumů věří ruské propagandě zhruba 5–10 % populace, což je pořád značná část,“ upozorňuje Máca na fakt, že i menšinové názory mohou mít velký vliv, pokud nejsou efektivně vyvráceny.

Podle Mácy nese část odpovědnosti za současnou situaci i politická scéna. „Standardní demokratické strany do jisté míry selhaly. Nechaly tento problém bujet, místo aby ho včas řešily. Covid, válka, energetická krize – to všechno nahrává populistům a extremistům,“ dodává.

„Strany jako AFD v Německu nebo Svobodní v Rakousku těží z ekonomických krizí. Historicky vždy na hospodářských problémech vyrostly radikální síly. Pokud je život lepší a stabilní, lidé nemají důvod volit extremisty,“ vysvětluje Máca logiku vzestupu populistů v době krize.

„Pokud trávíte většinu svého života na sociálních sítích, kde vás propaganda bombarduje hlava nehlava, může to ovlivnit vaše rozhodování. Naši voliči by si měli dávat otázku: V koho zájem jednají naši politici?“ uzavírá analytik.

Jaký vliv mají proruské narativy a dezinformační kampaně na politiku v České republice a dalších evropských zemích? Jakou roli hraje vojenská a ekonomická politika ve stabilitě jednotlivých států v Evropě? Je možné najít efektivní způsoby, jak posílit demokracii a obranu proti dezinformacím v digitálním věku? Poslechněte si celou epizodu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ