Předseda nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka se dnes sešel v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, se kterým mimo jiné jednal o energetice. Uvedl také, že slovenský premiér Robert Fico je v Kyjevě vítán a může tam přijet vyjednávat.
Reagoval tak na Zelenského dřívější výzvu adresovanou Ficovi, aby dnes přicestoval do Kyjeva jednat o pozastavených dodávkách plynu z Ruska přes ukrajinské území. Fico návštěvu PS v Kyjevě využil ke kritice tohoto liberálního hnutí a zmínil návrh nového termínu schůzky se Zelenským.
Zelenskyj na síti X diskuzi se Šimečkou označil za konstruktivní a uvedl, že Ukrajina je připravena se Slovenskem vést vzájemně výhodný dialog o energetice.
"Důležitá schůzka s prezidentem Zelenským. Nesu od něho pro Slovensko jasný vzkaz. Ukrajina si váží naší podpory a má zájem na těch nejlepších vztazích a spolupráci - včetně energetiky. Je připravená jednat. Přesně k tomu nyní vyzývám Roberta Fica," napsal Šimečka.
"Ukrajina je vděčná lidu Slovenska za jeho podporu. Jsme připraveni na otevřený a vzájemně výhodný dialog o všech otázkách, zejména v oblasti energetiky. Tento dialog musí posílit naše národy - Ukrajinu a Slovensko - ne Moskvu," uvedl Zelenskyj.
Šimečka už během dneška informoval o tom, že je s delegací PS v Kyjevě a že ho čeká důležitá schůzka. Ve svém prvním příspěvku z Kyjeva také napsal, že Ukrajina a Slovensko zůstávají blízkými partnery.
"Stranická návštěva PS v Kyjevě potvrzuje, že slepě a nekriticky stojí na ukrajinské straně a upřednostňují ukrajinské zájmy před slovenskými," napsal Fico v prohlášení, které ČTK poskytl úřad slovenské vlády. Slovenký premiér v něm tvrdil, že politici PS pro případ uchopení moci slíbili Zelenskému podporu členství Ukrajiny v NATO a přítomnost slovenských vojáků na Ukrajině jako součást "západních ozbrojených sil namířených proti Rusku". Obě tyto záležitosti jsou podle Fica v rozporu se slovenskými zájmy.
Fico také uvedl, že Bratislava nyní navrhuje schůzku se Zelenským na příští úterý v Davosu během Světového ekonomického fóra.
Slovensko je členem Evropské unie a NATO, ale nynější vláda Roberta Fica, podobně jako maďarská vláda Viktora Orbána, v těchto dvou uskupeních čelí kritice za udržování styků s Moskvou. Rusko vede skoro tři roky válku na Ukrajině, kam jeho vojska vpadla v únoru 2022.
Fico navštívil koncem prosince Moskvu, kde jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o dodávkách zemního plynu. Ukrajinská vláda totiž od ledna a po vypršení platnosti příslušné smlouvy s ruskou stranou přestala přepravovat ruský plyn přes ukrajinské území.
Fico po tomto rozhodnutí ostře kritizoval zejména Zelenského, jehož obvinil i ze sabotáže. Tvrdil, že Slovensko kvůli rozhodnutí Kyjeva přijde asi o půl miliardy eur (12,6 miliardy Kč), a to na poplatcích za přepravu plynu. Ukrajině rovněž pohrozil odvetnými opatřeními včetně zastavení dodávek elektřiny. Ukrajinský prezident Fica obvinil, že otevřel druhou energetickou frontu proti Ukrajině na Putinův pokyn.
Slovenský premiér v prohlášení také uvedl, že dnes telefonicky hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem, kterému sdělil slovenský postoj k ukončení tranzitu plynu přes Ukrajinu. Zopakoval, že toto rozhodnutí ukrajinského prezidenta poškozuje Slovensko a celou Evropské unii a že Bratislava přistoupí k recipročním opatřením, pokud Ukrajina svůj postoj nezmění.
"Jsme tu proto, abychom otevřeli dveře, které Robert Fico svými agresivními výroky zabouchl. Z našich rozhovorů je zřejmé, že na ukrajinské straně je připravenost na dialog i v oblasti energetiky. Toho je třeba využít," uvedl v tiskové zprávě člen předsednictva PS Ivan Korčok, který je součástí slovenské delegace v Kyjevě.
Slovensko bylo v minulosti odkázáno na dodávky ruského plynu. Největší slovenský dodavatel plynu SPP v uplynulých dnech uvedl, že se na zastavení přepravy suroviny přes Ukrajinu připravoval a že zaručuje dodávky plynu během celého letošního roku. Nákup plynu z jiných zdrojů bude podle SPP ovšem dražší, a to hlavně kvůli poplatkům za jeho dopravu na Slovensko.