Výběr informací o omezeních a dopadech koronaviru v České republice (před pěti lety, 27. ledna 2020, byly v ČR provedeny první testy na tuto nákazu):
Cestování
- Mezi nejvýraznější opatření, ke kterým kvůli novému typu koronaviru na jaře 2020 česká vláda sáhla, patřil kromě omezení volného pohybu osob i zákaz vycestovat do zahraničí. Vstup cizinců na území ČR a cesty Čechů do zahraničí vláda zakázala 16. března 2020 a opatření platilo do 24. dubna 2020. Během téměř šesti týdnů mohly do ciziny a zpět jen vybrané skupiny lidí, například řidiči kamionů nebo později také "pendleři", kteří denně dojíždějí za prací. Platilo také omezení cestování po ČR, jeho dodržování se příliš nekontrolovalo - až později během pěti týdnů v březnu a dubnu 2021, kdy se až na výjimky nesmělo cestovat mezi okresy.
- Hranice byly sice 24. dubna 2020 opět otevřeny, ještě další téměř dva měsíce ale trvalo, než se cestování vrátilo alespoň částečně k normálu. Režim se začal uvolňovat koncem května, kdy se nejprve pro kratší cesty navzájem otevřely ČR, Slovensko a Maďarsko. Od 4. června se cestování mezi ČR, Slovenskem a Rakouskem vrátilo do předkoronavirové podoby, o den později přibylo také Maďarsko. Začátkem června pak česká vláda schválila systém, ve kterém rozdělila země EU podle rizika nákazy na tři skupiny. Ve stejné době se také uvolnilo cestování v rámci většiny zemí unie, omezení ale zůstala v platnosti pro většinu ostatních zemí světa.
- Od konce léta 2020 se ale začaly podmínky po celé Evropě v souvislosti s rostoucím počtem případů nákazy opět zpřísňovat, mimo jiné začaly být vyžadovány testy na covid-19 a karanténa po příjezdu. Od 9. listopadu 2020 začala v ČR platit nová pravidla pro vstup do země, kdy se podle míry rizika pro jednotlivé země určovalo povinné testování nebo karanténa. Turistické cesty byly ale omezeny i jinde a když v polovině února 2021 zařadilo Německo ČR mezi oblasti s vysokým výskytem mutací, zpřísnily se dočasně i podmínky vstupu pro řidiče kamionů či pendlery. Režim se v celém světě až na výjimky vrátil k normálu během roku 2022.
Roušky a respirátory
- Nošení roušek a další ochrany dýchacích cest se stalo jedním se symbolů boje proti nemoci covid-19. Jejich zavedení po půlce března 2020 přijímala veřejnost různě. Roušky se nosily do konce června 2020, po letním uvolnění se v září 2020 vrátily. Od února 2021 je pak převážně nahradily respirátory. Nošení roušek po jejich zavedení část populace nejen v ČR odmítala - někteří argumentovali nepříznivými zdravotními důsledky, část lidí nenosila roušky na znamení odporu proti vládním nařízením. Většina Čechů ale tuto povinnost dodržovala.
- Povinné roušky mimo domov nařídila Česká republika od 19. března 2020 jako jedna z prvních zemí Evropy; většina jiných to v té době pouze doporučovala. Vzápětí se však ukázalo, že ČR nemá pro tuto situaci dostatečné zásoby nejen roušek nebo respirátorů, ale ani dalšího ochranného vybavení. Lidé se proto ve velkém uchýlili k šití roušek doma, vláda kvůli tomu mezi otevřené obchody zařadila i galanterie. Během jarních měsíců roku 2020 se toto opatření postupně uvolňovalo.
- Částečně se roušky začaly vracet už v polovině prázdnin 2020, naplno pak opatření začalo platit 1. září 2020. Od konce října 2020 bylo nošení roušek nutné také venku na území obcí, pokud byli lidé blíže než dva metry. Vládní nařízení zprvu neurčovala druh ochrany dýchacích cest. Od 25. února 2021 začala platit povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu. Od půlky března 2022 skončila povinnost nosit respirátory ve většině vnitřních prostor s výjimkou hromadné dopravy, zdravotnických a sociálních zařízení, v hromadné dopravě respirátory skončily od 14. dubna. Jako poslední přestaly být respirátory povinné začátkem května 2022 ve zdravotnických zařízeních.
Školy
- Šíření koronaviru poprvé zasáhlo školy na během druhého pololetí školního roku 2019/2020 a výrazně omezena byla výuka i v dalších dvou školních rocích. Výuku na základních, středních, vyšších odborných i na vysokých školách zrušila Bezpečnostní rada státu kvůli koronaviru poprvé od 11. března 2020. Od té doby vzdělávání dominovala distanční výuka, která ale pevnější obrysy dostávala jen postupně. Do škol se začali žáci vracet od května 2020, například do ZŠ to byli nejprve žáci prvního stupně, a to po dvouapůlměsíční pauze 25. května. Docházka byla ale až do konce školního roku dobrovolná a provázela ji řada hygienických opatření.
- V září 2020 se sice žáci a studenti do škol vrátili, od září se ale postupně zpřísňovala opatření proti šíření nemoci. V říjnu školy postupně přešly na distanční výuku a do škol se žáci začali vracet od jara 2021, platila povinnost nosit respirátory, podmínkou také bylo testování dvakrát týdně. Později se za podmínky testování začali vracet i zbylí žáci. Základní a střední školy byly ve školním roce 2020/2021 kvůli epidemii zavřené pětinu až dvě třetiny času. Nejvíce času doma strávili středoškoláci, a to 130 ze 191 dnů. Naopak nejdéle byly třídy otevřené pro handicapované žáky speciálních škol.
- K normálu se situace vrátila až v průběhu školního roku 2021/2022. Po nástupu do škol na začátku září ještě školáci museli nosit ve společných prostorách ochranu nosu a úst a také absolvovali tři kola testování. Záchyty případů nákazy nerostly, v plošném testování se tedy nepokračovalo. Jen ojediněle se vyskytly případy uzavření celých škol. Koncem roku se kvůli stoupajícímu počtu případů znovu testovali žáci v nejpostiženějších okresech, později se pak začalo testovat plošně každý týden. Někde se prodloužily vánoční prázdniny, v některých školách vyhlásili ředitelská volna. Ani jedna z vlád ale už nesáhla k plošnému uzavření vzdělávacích institucí.
Omezení obchodů a restaurací
- Dva dny po začátku platnosti prvního nouzového stavu, tedy 14. března 2020, vláda rozhodla o uzavření obchodů s výjimkami, jako potraviny, lékárny, drogerie nebo benzinové pumpy. Uzavření se týkalo i restaurací, provozoven služeb nebo hotelů a penzionů. V provozu mohly zůstat třeba autoservisy, prodej stavebnin pro řemeslníky či provozovny umožňující vyzvednutí objednaného zboží a zásilek. Od dubna do května se obchody postupně otevíraly a fungovaly téměř normálně až do podzimu 2020, kdy s rostoucími počty nákaz přišla zpřísněná opatření a uzavírání prodejen. Uvolnění přišlo až na jaře 2021.
- Také restaurací se dotkla už první vládní opatření, od 13. března 2020 musely mít zavřeno mezi 20:00 a 06:00, od následujícího dne se musely zavřít úplně a nabízet mohly jen prodej z okénka nebo rozvoz. Od května 2020 sice otevřely zahrádky a poté za zpřísněných hygienických opatření i vnitřní prostory restaurací, na podzim ale se sílící vlnou nákazy přišla znovu omezení. Od 14. října 2020 byly restaurace podruhé zavřeny, otevřena mohla být jen výdejní okénka a tento stav trval skoro dva měsíce. Restaurace se podruhé otevřely 3. prosince 2020, ale už 18. prosince vláda kvůli zvýšenému šíření nového typu koronaviru potřetí v roce restaurace zavřela.
- Také po třetím uzavření mohly restaurace prodávat občerstvení jen přes výdejní okénka či nabízet rozvoz, tento stav trval 149 dnů, tedy do 16. května 2021. Následujícího dne se mohly otevřít zahrádky, ovšem za splnění několika podmínek, a 31. května se po více než pěti měsících nuceného uzavření kvůli epidemii koronaviru mohly znovu otevřít také vnitřní prostory restaurací. Na podzim 2021 zůstaly restaurace otevřené, ovšem jen pro lidi s očkováním nebo ty pro prodělání covidu. Poslední omezení jejich činnosti přišlo během posledního nouzového stavu, kdy na měsíc od 26. listopadu vláda nařídila uzavření restaurací, barů či klubů mezi 22:00 a 05:00.