Velká erupce probuzené islandské sopky v ledovci s nevyslovitelným jménem Eyjafjallajökull, která podruhé v krátké době vybuchla 14. dubna 2010, vyvolala následný obrovský mrak sopečného prachu a popela. Ten výrazně ochromil leteckou dopravu nad Evropou i Atlantickým oceánem. Svůj vzdušný prostor tehdy uzavřela i Česká republika.
Šlo se o první erupci sopky na Islandu od roku 2004 a v dané části ostrova to bylo poprvé od období 1821 až 1823, kdy lávu vyvrhovala stejná sopka. Erupce z 14. dubna 2020 dosáhly deseti až dvacetinásobku intenzity předchozího výbuchu z 21. března (za první tři dny vědci předpověděli únik 140 milionů metrů krychlových sopečného materiálu). Sopečný popel vystoupal až do výšky devíti kilometrů. Po zhruba šesti týdnech vulkán přestal chrlit popílek a lávu, v říjnu 2010 pak islandský meteorologický úřad zkonstatoval, že aktivita sopky utichla.
Od 15. do 21. dubna bylo odvoláno sto tisíc letů, výluka zasáhla 29 procent celosvětové letecké dopravy. Opatření se podle Mezinárodní asociace letišť (ACI) dotkla více než 300 letišť a postiženo bylo deset milionů cestujících. Mrak popela ochromil leteckou dopravu nad polovinou Evropy včetně České republiky, která svůj vzdušný prostor uzavřela 16. dubna 2010 ve 13 hodin. Provoz na pražském letišti byl částečně obnoven o tři dny později, další tři dny trvalo, než se vrátil k normálu. Šlo tak o největší uzavírku vzdušného prostoru kvůli přírodním živlům v dějinách tuzemského letectví.
Sopka podle odhadů narušila dovolenou 15 000 turistům z Česka, kteří se nemohli dostat včas na dovolenou nebo zpátky ze zahraničí. Celkový součet škod českých podnikatelů v cestovním ruchu a leteckých firem přesáhl 700 milionů korun. O nechtěné prvenství se podělily hotely a restaurace s leteckou dopravou, jež shodně nahlásily škody okolo 300 milionů korun.
Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou přepravu (IATA) dosáhly ztráty leteckých firem na 1,5 až 2,5 miliardy eur (37,5 až 62,5 miliardy korun). Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) uvedla, že škody přesáhly úroveň roku 2001, kdy resort ochromily teroristické útoky na USA.