Výrobce chytrých telefonů Xiaomi, který byl založen před 15 lety, 6. dubna 2010, je někdy nazýván "čínským Applem". Pekingská firma je známá i díky další spotřební elektronice, softwaru či elektromobilům. Je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě (po společnosti Samsung), většina z nich používá operační systém Xiaomi HyperOS.
Společnost založil podnikatel Lej Ťün, který předtím založil společnost Kingsoft a Joyo.com, kterou v roce 2004 prodal společnosti Amazon za 75 milionů dolarů. Název Xiaomi znamená "proso" nebo "rýže", šéf Lej Ťün ale jednou namítl, že existuje více významů. Spojil část "Xiao" k buddhistickému rčení, že i jedno zrnko rýže může představovat celé pohoří. Tím naznačil, že Xiaomi chce pracovat s maličkostmi, místo usilování o dokonalost, zatímco "Mi" je zkratka pro mobilní internet i Mission Impossible, s odkazem na překážky, které se vyskytly při spouštění společnosti.
V srpnu 2011 uvedla společnost Xiaomi na trh svůj první chytrý telefon a do roku 2014 měla největší podíl na trhu prodaných chytrých telefonů v Číně. Zpočátku společnost prodávala své produkty pouze online, později však otevřela kamenné obchody.
Od loňského srpna je společnost Xiaomi druhým největším prodejcem chytrých telefonů na světě s tržním podílem přibližně 12 procent. Přišla s vlastní řadou nositelných předmětů. Je také významným výrobcem spotřebičů včetně televizorů, svítilen, bezpilotních letadel či čističek vzduchu.
Společnost Xiaomi udržuje své ceny blízko výrobních nákladů a nákladů na materiál tím, že většinu svých výrobků udržuje na trhu 18 měsíců, což je déle než většina společností vyrábějících chytré telefony. Společnost také využívá optimalizaci zásob a bleskové prodeje, aby udržela nízké skladové zásoby.
Loni v březnu vstoupila firma na konkurenční čínský trh s elektromobily uvedením řady SU7, letos v létě má představit nový SUV.