Pardubický kraj rozhodl, že výstavba větrných elektráren u Anenské Studánky na Orlickoústecku nemůže mít významný vliv na životní prostředí. Záměr společnosti NOHO Energy proto nepodléhá posouzení vlivů na životní prostředí, vyplývá z informačního systému EIA. Obyvatelé obce v listopadu 2023 v referendu s výstavbou souhlasili.
Podle Ekonomického deníku je rychlý souhlas krajského úřadu bez dalšího posuzování vlivů na životní prostředí v českých podmínkách spíše výjimečný. Například další aktuální projekt, který chystá firma S&M Develop u Sazomína u Žďáru nad Sázavou, bude dalšímu posouzení podléhat, jak v minulých dnech oznámil Krajský úřad kraje Vysočina. Rozsahem přitom jde o menší projekt, který zahrnuje tři větrné turbíny o celkovém výkonu maximálně 12,9 MW.
Firma NOHO Energy plánuje severně od Anenské Studánky výstavbu dvou větrníků o výšce 119 až 132 metrů s délkou lopatek 80 až 88 metrů, další dva s výškou 90 až 110 metrů s délkou lopatek 69 až 75 metrů jižně od obce. Konkrétní technologie se budou odvíjet od ekonomického zhodnocení a investičních nákladů. Připojení do distribuční sítě zajistí desetikilometrové podzemní vedení do rozvodné soustavy 110 kilovoltů (kV), mezi jednotlivými elektrárnami povede podzemní kabel.
Při dopravě rozměrných částí konstrukce na místo stavby se bude muset firma vypořádat s komplikacemi. Někde bude nutné pokácet stromy, demontovat plot, sloup elektrického vedení, pilíř elektroměru, svodidla, cedule začátku obce, zbourat autobusovou zastávku a garáž a později postavit novou, vybudovat dočasné překladiště nebo upravit nájezd na železniční přejezd a komunikace včetně odtěžení části svahu.
Investor nabídl obci a jejím obyvatelům dlouhodobé benefity. Rozpočet by měl získat roční platby, lidé levnější elektřinu. U Anenské Studánky již několik větrníků stojí. V letech 2006 a 2008 je vybudovala společnost S&M CZ.
Míst, kde chtějí investoři vybudovat větrné elektrárny, v Pardubickém kraji přibývá, Vhodné podmínky k tomu jsou zvláště na Svitavsku a Orlickoústecku. Například společnost PV Consulting si vytipovala lokalitu mezi Horním Houžovcem a Skuhrovem u Ústí nad Orlicí, další větrné elektrárny chce v regionu postavit společnost ČEZ Obnovitelné zdroje nebo firma Micronix Group SE.