Vývoj výrobních cen naznačuje, že potraviny budou v příštích měsících dál zdražovat. Shodli se na tom oslovení analytici. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ceny zemědělských výrobců v lednu meziročně vzrostly o 9,1 procenta, meziměsíčně o 1,5 procenta. U ostatního zboží budou podle analytiků tlaky na růst cen mírné, protože umírněný byl i vývoj cen průmyslových výrobců.
"Inflační tlaky na straně zemědělců se začínají stupňovat, ačkoli nejde pominout efekt nižší srovnávací základny. Ceny potravin budou živit inflaci v dalších měsících a aktuálně se jeví jako největší riziko pro dosažení dvouprocentního cíle," uvedl analytik Raiffeisenbank Martin Kron.
Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč uvedl, že meziroční růst cen zemědělských výrobců byl nejsilnější od března 2023. Upozornil také, že v lednu zrychlil meziroční růst cen potravinářských výrobců na 2,1 procenta z prosincových 1,4 procenta. "Vývoj cen v potravinářském průmyslu podporuje očekávání, že v nejbližších měsících bude pokračovat, a dokonce se i zrychlovat meziroční nárůst cen potravin pro konečné spotřebitele," uvedl Jáč.
Před zdražováním potravin varoval i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. "Zdražování zemědělské produkce se vždycky během několika málo měsíců propíše do ceny dodávaných potravin a tedy i do cen na pultech," řekl ČTK. Vyzval přitom, aby se český trh otevřel větší konkurenci dodavatelů potravin, podle něj by to růst cen zbrzdilo.
Naopak vývoj cen v průmyslu byl umírněný, meziročně vzrostly o 0,5 procenta. Podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera se tak naplňuje očekávání, že slabá poptávka po průmyslovém zboží kombinovaná s celosvětovou nadprodukcí a nižšími cenami energií budou přispívat ke zpomalení tempa růstu průmyslových cen.
Kron upozornil, že růst cen průmyslových výrobců byl slabší, než očekával finanční trh. "Lednový výsledek průmyslových cen skončil znatelně pod odhady. To je dobrá zpráva pro spotřebitele, kteří se nemusí obávat zdražování cen zboží," uvedl. Také podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila vývoj průmyslových cen naznačuje, že ceny zboží mimo potravin nebudou letos zdrojem inflačních tlaků.