Vztah Česka k Izraeli by měl být součástí národní hrdosti, říká Meissner
Partnerství Česka s Izraelem přináší podle Meissner mnoho benefitů. „Ona spolupráce nefunguje jenom na morální nebo politické úrovni, bují i na úrovni akademické nebo v oblasti bezpečnosti, kde probíhá výměna zpravodajských informací,“ vysvětluje Meissner s tím, že z potenciálu vzájemných vazeb by šlo vytěžit i více. „Když to ale srovnáme s ostatními zeměmi Evropy, tak si myslím, že je to docela, lidově řečeno, frčí. Spousta velmi pofidérních skupin, s pofidérním financováním si myslí, že by to takto nemělo být. Ale co jsem si všimla, tak tyto tlaky nenabízejí lepší alternativu nebo spíše nenabízejí vůbec žádnou alternativu. Takže já si myslím, že to je zatím super,“ dodává.
Spolu se svým manželem, Izraelcem Ory Weihsem, podporuje Anna Meissner v rámci aktivit nadačního fondu Shalem například vdovy a sirotky po izraelských vojácích. Zároveň do Česka zvou izraelské osobnosti, které pomáhají Čechům blíže se seznamovat s tím, co se v Izraeli děje a jak Izraelci o současném dění přemýšlí. „Věříme, že dialog mezi konkrétními lidmi je naprosto klíčový, protože ta půda pro démonizaci Izraele, která probíhá v rámci médií nebo sociálních sítí, vzniká tam, kde neexistují nějaké normální vazby, kdy lidé nepoznají normální Izraelce. To se snažíme v nějakém samozřejmě měřítku regulovat tím, že přivážíme hosty, kteří mluví o jejich zkušenosti,“ vysvětluje Meissner.
Jak Anna Maissner nahlíží na vzestup antisemitismu v Evropě a jaké by podle ní bylo řešení tohoto negativního společenského jevu? Kolik se podařilo nadačnímu fondu, který spoluzaložila s manželem, vybrat na podporu Izraele v charitativním pokerovém turnaji? Poslechněte si celou epizodu.