WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025 12:51
ilustrační foto
ilustrační foto

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí oznámila, že plánuje vydat takzvaný kodex chování, který by zdravotníkům zakazoval mrzačit ženské pohlavní orgány při zákrocích nazývaných jako ženská obřízka.

Organizace chce zdravotníky vzdělávat o rizicích tohoto zásahu, který může vést až k neplodnosti. "Doporučení a prohlášení o osvědčených postupech mají za cíl podpořit zdravotnické pracovníky po celém světě, z nichž mnozí získali jen malé nebo žádné vzdělání týkající se této problematiky, aby se informovali o ženské obřízce, předcházeli jí u ohrožených dívek a zvládali komplikace s tím související," píše se v zásadách WHO.

Zdravotníci pomáhají i škodí. Často z nevědomosti

Organizace podtrhla velkou roli zdravotníků, kteří tyto zákroky odhalují a podporují přeživší pacientky. Na druhou stranu ale také zmínila, že v některých částech světa to jsou sami zdravotníci, kteří se na mrzačení ženských pohlavních orgánů podílejí. Z tohoto důvodu žádá vydání takzvaných profesních kodexů chování, které by zakázaly zdravotníkům obřízky provádět.

"Obřízka je závažným porušením práv dívek a vážně ohrožuje jejich zdraví. Zdravotníci musí být nositeli změny, nikoliv pachateli této škodlivé praxe, a musí také poskytovat kvalitní lékařskou péči těm, kteří trpí jejími následky," uvedla Pascale Alloteyová z oddělení sexuálního zdraví a výzkumu WHO.

Údaje agentury OSN pro genderovou rovnost a posílení postavení žen (UN Women) ukazují, že tento zákrok podstupují přibližně čtyři miliony dívek ročně. S následky po zákroku žije 230 milionů žen a dívek z 31 zemí, z nichž 52 milionům obřízku provedli právě zdravotníci, což je jeden případ ze čtyř.

Ženská obřízka nemá opodstatnění, jen mrzačí

Takzvaná ženská obřízka zahrnuje částečné nebo úplné odstranění vnějších pohlavních orgánů ženy nebo jejich jiné poškození. Může vést k vážným zdravotním problémům jako je infekce, krvácení, neplodnost nebo komplikace při porodu.

Mrzačení se praktikuje v komunitách kvůli tradicím a nemá žádný zdravotní přínos. Provádí se před dosažením puberty a má představovat obřad přechodu k dospělosti nebo ukázku nerovnosti mezi pohlavími. Ačkoli se tento zákrok ve světě považuje za porušování lidských práv, stále se praktikuje v některých zemích Afriky, Asie a Blízkého východu.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32
ilustrační foto

Nadstandardy ve zdravotnictví nebudou. Poslanci se bojí zpoplatnění péče

Zdraví
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ