WHO se shodla na úmluvě o společném postupu proti pandemiím

Zahraničí
16. 4. 2025 22:44

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes schválili přelomovou dohodu o společném postupu při řešení pandemií, informovala agentura AFP.

Dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět nákaza covidu-19, se rodila přes tři roky. Má přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakce na pandemie, než tomu bylo při šíření koronaviru. Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji v květnu schválit členské státy WHO včetně České republiky.

"ČR neblokovala souhlas nad textem, konečné schvalování se očekává na Světovém zdravotnickém shromáždění a následovat bude proces otevření k podpisu a ratifikace," uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Po uplynutí 30 dní od ratifikace 60 smluvních stran WHO vstoupí úmluva v platnost. "Také v České republice bude Úmluva podléhat ratifikaci," doplnilo ministerstvo.

Pandemická úmluva podle informací na webu MZd stanoví opatření týkající se pandemické prevence, včetně interakce člověka se zvířaty a životním prostředím. Dále podle MZd napomůže posílit mezinárodní výzkum či usnadní vývoj nových diagnostik, léčiv a vakcín. Bude také možné rychleji mobilizovat mezinárodní zdroje na zvládání zdravotnických krizí.

Členské země začaly jednat o dohodě poté, co WHO přiznala selhání při pandemii covidu-19. Od té doby se začala formovat podoba zhruba třicetistránkového dokumentu.

"Členské státy WHO udělaly velký krok kupředu ve snaze směřující k lepšímu zabezpečení světa před pandemiemi," uvedla organizace v prohlášení po uzavření dohody. Její generální ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že státy organizace dnes "psaly historii" a ukázaly, že "v našem rozděleném světě mohou národy stále spolupracovat, aby našly porozumění a společnou odpověď na společné hrozby".

Text úmluvy podle MZd stanoví, že státy mají plnou suverenitu k přijímání opatření na ochranu veřejného zdraví na svém území a WHO jim nemůže nařizovat národní politiky nebo legislativní opatření.

"Pandemická úmluva bude otevřena k podpisu poté, co bude přijata její klíčová příloha, která upraví přístup k patogenům a sdílení benefitů," uvedlo MZd. Příloha by měla stanovit mechanismus, do něhož budou smluvní strany přispívat vzorky, které budou moci využívat farmaceutické společnosti pro výrobu diagnostických testů, léčiv nebo očkovacích látek.

Jedním z hlavních sporných bodů komplikujícím vyjednávání bylo podle AFP možné předávání technologií pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemií, a to zejména ve prospěch rozvojových zemí. Tato otázka byla jádrem stížností nejchudších zemí v době pandemie covidu-19, kdy tyto země viděly, jak si bohaté státy monopolizují dodávky vakcín a testů. Řada zemí, kde je farmaceutický průmysl významnou součástí ekonomiky, se staví proti myšlence povinného předávání technologií a trvá na jeho dobrovolnosti.

Autor: ČTKfoto: depositphotos

Další čtení

Trump nevyloučil, že USA zastaví mírové rozhovory o Ukrajině

Zahraničí
18. 4. 2025
ilustrační foto

Floridské úřady zadržely Američana, podezřívaly ho, že je migrant

Zahraničí
18. 4. 2025

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ