Nové výstavy, komentované prohlídky, tvůrčí dílny a inspiraci k vlastní tvorbě nabízí festival výtvarného umění Brno Art Week. Začal dnes, potrvá do 13. dubna. Propojuje tři desítky brněnských galerií, muzeí, kulturních institucí a uměleckých škol, přinese téměř 90 akcí pro širokou i odbornou veřejnost. Kompletní program je na festivalovém webu.
Dnes se zájemcům o umění otevřela například Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity. Program ZaHOŘ uměním připomněl 100. výročí narození teoretika a popularizátora umění Igora Zhoře. Studenti provedli zájemce po "stezce výtvarné odvahy", na jednotlivých stanovištích je čekaly neobvyklé úkoly s akčními umělci, třeba rapování učiva nebo pohyb v cizí kůži.
Art Week je mezinárodní formát, obdobné akce se stejným názvem se konají v řadě měst v Evropě i ve světě. "Chápeme jej nejen jako cestu ke spolupráci města a zapojených institucí, ale také jako nástroj k networkingu a mezinárodní spolupráci," uvedla Jana Janulíková, ředitelka pořadatelské organizace TIC Brno.
Jedním z cílů festivalu je poukázat na bohatství výtvarného života v Brně, včetně menších galerií. Například v Distillery v Pekařské ulici vystavuje rakouská umělkyně Ines Doujaková. Základem výstavy je sbírka téměř 400 druhů semínek. Autorka je propojuje s významnými ženami dějin. Součástí výstavy je také třímetrová socha Walking Cemetery.
Zapojují se i velké instituce. Například Moravské zemské muzeum připravilo v barokní kapli Paláce šlechtičen výstavu z díla sklářů Jaroslava Svobody a Leony Marie Špačkové. V Knihovně Jiřího Mahena mohou lidé zhlédnout různorodé umělecké instalace.
"Vše začalo experimentem – v únoru jsme poprvé uspořádali otevřenou výzvu pro výtvarníky, kteří mohli představit své nápady na výtvarné intervence v našich prostorech. Porota vybírala z 15 přihlášených projektů, z nichž bylo vybráno šest nejlepších. Návštěvníci je mohou obdivovat během celého festivalového týdne," uvedla kurátorka Olga Čejková.