Atmosféru staroukrajinských Vánoc dnes okusili návštěvníci kostela svatého Josefa v centru Brna. Vyslechli si koledy a písně zvané ščedrivky, poznali symboly svátků na Ukrajině, například barevnou kolednickou hvězdu s rolničkami nebo diduch, tedy vánoční dekoraci z obilí.
Šlo o akci pro ukrajinskou komunitu, přijít ale mohli všichni, řekla ČTK za pořadatelský ukrajinský folklorní soubor Kupava Ilnara Dudashová. Kostel, který využívá řeckokatolická církev, byl zcela zaplněný.
Program byl asi půlhodinový. V podání zpěvaček a doprovodných muzikantů zazněla asi desítka staroukrajinských koled a ščedrivek. "Nešlo o koncert ale právě o koledy a ščedrivky, proto se akce nekonala ve večerních hodinách," uvedla Dudashová. Doplnila, že akci nebylo možné uskutečnit v období kolem Štědrého dne, protože většina členů souboru v tom čase nebyla k dispozici.
K vidění byly tradiční symboly ukrajinských Vánoc, například barevná kolednická hvězda s rolničkami nebo diduch, tedy vánoční dekorace z obilí. Jde o ozdobně naaranžovaný snop z klasů pšenice, které byly sebrány buď jako první, nebo jako poslední na žních a symbolizují přání domácnosti po hojnosti přírody a bohaté úrodě pro nadcházející rok. K ochutnání byla kuťa, tedy pokrm z pšenice, máku, medu, oříšků a dalších surovin.
Soubor Kupava vznikl v únoru 2023 za podpory Ukrajinského centra v Brně. Věnuje se folkloru z různých regionů Ukrajiny, tradičnímu vícehlasému zpěvu doprovázeného živou hudbou. Jeho nedílnou součástí jsou i bohaté kroje, zejména vyšívané košile, takzvané vyšívanky.