Až do konce války fungoval v polské Lodži speciální nacistický koncentrační tábor. Byl určený pro děti do 16 let a ostatky jeho obětí se v okolí nacházejí dodnes. Mezi čtyřmi nově nalezenými oběťmi na hřbitově Svatého Vojtěcha jsou tři chlapci a jedna dívka ve věku od 13 do 15 let.
Všichni zemřeli v dubnu 1944. Třináctiletou Terezu Jakubowskou během nástupu zbila německá dozorkyně kvůli krádeži chleba. Dívku pak ještě polévali studenou vodou. Zemřela pak v samovazbě.
Ostatky dětí našli badatelé na jednom z místních hřbitovů. Přidají se tak k dosud objeveným šestnácti jiným dětem. Vyšetřovatelé z lodžské pobočky Institutu národní paměti (IPN), který se zaměřuje na zločiny nacismu a komunismu, spolupracují s lidmi, kteří mohou být příbuznými dětských obětí.
Program pro děti: Hlad, nemoci, vyčerpání a brutální týrání
Tábor pro polské děti nacisté zřídili koncem roku 1942 v části lodžského ghetta. Určený byl pro nezletilé děti od osmi do 16 let ze sirotčinců a výchovných ústavů nacházejících se na nacisty kontrolovaném území Polska. Končily v něm i děti, jejichž rodiče byli ve vězení nebo v koncentračních táborech, nebo nezletilí, kteří spolupracovali s odbojem nebo se dopustili drobných trestných činů.
Historici odhadují, že táborem prošlo 2000 až 3000 dětí, z nichž asi 200 zemřelo v důsledku hladu, nemocí, vyčerpání nebo brutálního zacházení ze strany dozorců. Nacisté většinu dokumentace týkající se zařízení, které fungovalo do ledna 1945, zničili.
Na hřbitově Svatého Vojtěcha badatelé z IPN našli doposud ostatky šestnácti dětí z tábora. S prací na těchto místech však musejí souhlasit lidé, jejichž blízcí byli na hřbitově pochováni v pozdější době. "Blízcí obětí tábora čekají na výsledek našich výzkumů," řekl Krzysztof Latochu z lodžské pobočky IPN. Dodal, že vzhledem k tragickému osudu dětí lidé většinou s dočasnou exhumací svých blízkých souhlasí.