Zdražování tabáku pokračuje! Uživatelé mohou ušetřit přechodem k alternativám

Domácí
24. 2. 2025 12:30

V průběhu února se v českých obchodech postupně objevují tabákové výrobky s novými, vyššími cenami. Důvodem je opětovné zvyšování spotřební daně, které se dotýká nejen cigaret, ale i zahřívaných tabákových výrobků, elektronických cigaret či nikotinových sáčků. Přesto jsou nikotinové alternativy výhodnější, a to nejen cenově!

Daně řečí čísel

Zvyšování spotřební daně je součástí dlouhodobé strategie státu. Od 1. ledna 2025 došlo ke zvýšení sazby u cigaret, doutníků, tzv. cigarillos a tabáku určeného ke kouření o 5 %. Stejné tempo růstu bude pokračovat i v letech 2026 a 2027. A ještě výraznější zdražení se dotkne zahřívaného tabáku, kde daň vzroste o 15 % ročně. Elektronické cigarety a nikotinové sáčky jsou od loňska také zatíženy spotřební daní, která bude v následujících dvou letech dále růst. Letos činí daň 5 Kč/ml u náplní do e-cigaret a 0,8 Kč/g u nikotinových sáčků. Do roku 2027 vzroste na 10 Kč/ml, resp. 1,7 Kč/g.

Alternativy jsou stále cenově výhodnější

Navzdory zvyšování daně si nikotinové alternativy udržují nižší daňovou zátěž než tradiční cigarety. Stát tím reflektuje jejich nižší škodlivost pro lidské zdraví. Například náplně do zahřívaných tabákových zařízení, jako je glo, jsou i při nových cenách o desítky korun levnější než klasické cigarety. Kuřák, který přejde na zahřívaný tabák, tak může ušetřit až 10 tisíc korun ročně. V současné době zvyšujících se životních nákladů získává i tato argumentace na čím dál větší důležitosti. 

Česko versus sousední země

Z hlediska minimální sazby spotřební daně na cigarety patří Česko se 173 eury na 1 000 kusů mezi země s vyšším zdaněním. Nejvyšší sazbu má Německo (177 EUR), podobně je na tom Rakousko. Slovensko je pod touto hranicí s 148 eury a nejnižší zdanění cigaret v regionu má Polsko (123 EUR). Všechny tyto země však plánují další navyšování daně, včetně Polska, které má schválen nárůst o 10 % v letech 2025 a 2026.

Zvyšující se daňová zátěž u cigaret a tabákových výrobků tak může být pro kuřáky dalším impulsem a pádným argumentem k přehodnocení svých návyků. Pro přechod k nikotinovým alternativám mají minimálně dva – šetrnost nejen ke svému zdraví, ale i peněžence.

Autor: - red -Foto: ARCHIV, Autor/Depositphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ