Zemětřesení na Haiti v roce 2010 se zařadilo mezi šest nejhorších

Zahraničí
12. 1. 2025 06:26

Zemětřesení na Haiti před 15 lety, 12. ledna 2010, si vyžádalo podle odhadů přes 200.000 obětí, údajně trvalo jen 30 sekund. Katastrofa postihla nejchudší zemi západní polokoule v 16:53 místního času (22:53 SEČ).

Epicentrum bylo asi 25 kilometrů jihozápadně od Port-au-Prince; v oblasti tehdy žily zhruba tři miliony lidí. Síla otřesů byla sedm stupňů Richterovy škály a jednalo se o nejsilnější zemětřesení na Haiti za předchozích 200 let; ještě po dva týdny děsily obyvatele ostrova slabší otřesy.

Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) zemřelo 217.000 lidí a na 300.000 dalších osob bylo zraněno - jednalo se o šesté nejtragičtější zemětřesení v historii. Oběti pocházely z dvacítky zemí, nejvíce zahraničních obětí (122) bylo z USA. Zemřela i řada diplomatů OSN včetně šéfa její mise na Haiti (MINUSTAH) Hediho Annabiho.

Zničeno nebo vážně poškozeno bylo na 250.000 obytných domů a 30.000 komerčních budov. Asi dva miliony lidí přišlo o domov (pětina obyvatel). Ze tří čtvrtin bylo zničeno Port-au-Prince, včetně parlamentu, prezidentského paláce, nemocnice či katedrály. Ještě více bylo postiženo město Leogane (90 procent budov); zhruba z poloviny byla zničena i města Jacmel, Gressier a Carrefour.

Po katastrofě vypukl chaos a rabování, mezi přeživšími bylo znát napětí kvůli pomalé a nedostatečně koordinované pomoci. Hrůzu vzbuzovaly ozbrojené gangy a 6000 uprchlých trestanců. Na pořádek krom vojáků OSN dohlíželi Američané a místní policie.

Po zemětřesení vypukla na ostrově epidemie cholery, která se stala nejhorší epidemií cholery v novodobé historii - na Haiti si vyžádala necelých 10.000 obětí a rozšířila se i do sousední Dominikánské republiky, kde na ni zemřelo asi 500 lidí.

Při humanitárních sbírkách v Česku se během prvních tří měsíců po katastrofě shromáždilo na 130 milionů Kč. Vláda schválila pomoc 20 milionů Kč, Praha rozhodla o uvolnění 32 milionů Kč, finančně přispět slíbila i další města a kraje. Na Haiti vycestovali mj. pracovníci z Arcidiecézní charity Olomouc, organizací ADRA či Člověk v tísni. Liberečtí dobrovolníci z Hand for Help na ostrově postavili polní nemocnici.

Další silné zemětřesení zasáhlo Haiti v srpnu 2021, vyžádalo si tisíce obětí.

Autor: ČTKfoto: t14 / Zuma Press / Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ