Změny trestního práva Ficovy vlády usnadňují zastavení stíhání, Peter Kažimír popírá obvinění

Zahraničí
29. 11. 2024

Soud na Slovensku dnes nerozhodl v případu nynějšího guvernéra slovenské centrální banky (NBS) Petera Kažimíra, který čelí obžalobě z podplácení. Hlavní líčení bude pokračovat v prosinci. Obhájce Kažimíra navrhl soudu zastavit stíhání svého klienta pro promlčení skutku. Učinil tak v reakci na čtvrteční rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který po letošním zkrácení promlčecích dob trestných činů parlamentem stanovil postup při uplatňování této změny v praxi. Kažimír vinu v kauze od začátku popírá a dnes k soudu nepřišel.

Podle obžaloby Kažimír před zhruba sedmi lety jako ministr financí za stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD) současného již čtyřnásobného premiéra Roberta Fica předal úplatek 48.000 eur (1,2 milionu korun) tehdejšímu šéfovi finanční správy Františkovi Imreczemu za to, aby zajistil urychlené a přednostní vyplacení nadměrných daňových odpočtů vybraným firmám. Slovenská média tvrdila, že šlo o společnosti vlastněné podnikatelem, od jehož firmy pak Kažimír koupil patrně za nižší než tržní cenu vilu v lukrativní části Bratislavy.

Imrecze podle dostupných informací svědčil proti Kažimírovi. Část dosavadního hlavního líčení v tomto případu, ve kterém už přednesli své závěrečné řeči žalobce i někteří obhájci Kažimíra, byla neveřejná kvůli možnému ohrožení například bankovního tajemství.

Kažimír, někdejší dlouholetý místopředseda Směru-SD, byl ministrem financí v letech 2012 až 2019, kdy se stal guvernérem NBS. Z titulu své funkce v čele slovenské centrální banky je Kažimír také členem Rady guvernérů Evropské centrální banky. Slovensko je součástí eurozóny od roku 2009.

Zkrácení promlčecích dob trestných činů letos prosadila Ficova vláda v rámci širších změn v trestním právu, jejichž součástí bylo také například zrušení elitního útvaru prokuratury a zmírnění trestních sazeb. Opoziční politici na Slovensku už dříve tvrdili, že vládní koalice chce těmito změnami dosáhnout beztrestnosti pro lidi, kteří jsou stíháni v kauzách z doby dřívějšího vládnutí Směru-SD.

Novela trestního zákoníku už pomohla například místopředsedovi slovenské sněmovny Peteru Žigovi, jehož stíhání pro podezření z podplácení zastavil žalobce právě pro promlčení. Žiga je nyní členem vedení vládní strany Hlas-sociální demokracie, v minulosti působil ve Směru-SD.

Schválené snížení trestních sazeb se zase vztahovalo také na případ slovenského exprezidenta Andreje Kisky, kterého odvolací soud na konci října pravomocně uznal vinným z daňového podvodu a vyměřil mu podmíněný trest. Kiska tvrdil, že za jeho stíháním stojí Fico, kterého Kiska v roce 2014 porazil v přímé prezidentské volbě a vůči kterému se jako prezident vymezoval.

Praktickým uplatňováním změn ohledně promlčení trestných činů se ve čtvrtek zabývali trestní soudci slovenského nejvyššího soudu, protože nižší soudy postupovaly v projednávaných kauzách rozdílně. Nejvyšší soud nakonec rozhodl o výkladu, který je příznivější pro stíhané. Výjimkou jsou případy, které se týkají vybraných trestných činů včetně korupce v souvislosti s čerpáním peněz od Evropské unie, například z evropských fondů.

Autor: ČTK@THSFinans

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ