"Já s tím samozřejmě počítám," řekl náměstek českého vicepremiéra pro evropské záležitosti Marek Mora, který se v pátek a sobotu zúčastnil jako pozorovatel washingtonské schůzky G20 sdružující nejvýkonnější a nejrychleji se rozvíjející ekonomiky světa.
ČTĚTE TAKÉ: Summit G20 už začal. Vyřeší krizi?
Při přípravě příštího summitu G20, který by se měl na úrovni šéfů států a vlád uskutečnit pravděpodobně v dubnu, bude Česká republika využívat aparát Evropské komise a těsně spolupracovat s Británií, která bude v té době předsednickou zemí G20.
Podporu a pomoc české straně už přislíbil na sobotní tiskové konferenci ve Washingtonu francouzský prezident Nicolas Sarkozy, od jehož země převezme Česká republika 1. ledna evropské předsednictví. Díky francouzské vstřícnosti i ochotě španělské delegace vzdát se jednoho místa ve své sestavě se také Mora mohl sobotního summitu zúčastnit.
Skutečnost, že klíčové světové ekonomiky si uvědomují váhu současné situace, že na ni chtějí reagovat a předejít negativním dopadům je podle náměstka Mory důležitá i pro Českou republiku.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek odhalil utajované logo českého předsednictví
"Naše ekonomika je nesmírně otevřená a integrovaná se zahraničím. Mezi 70 až 80 procenty našeho hrubého domácího produktu závisí na vývozech nebo dovozech. To znamená, že vše, co se děje v zahraničí, nás enormně zajímá," řekl. Podle něho není na místě propadat iluzím, že se nynější situace české ekonomiky nedotkne. "Česká republika jako celý svět bude samozřejmě krizí postižena," domnívá se Mora.
Foto: Reuters, Petra Mášová