Česká republika se snaží s Ruskem dohodnout na tom, aby část plynu získávala trasou, která nevede přes Ukrajinu. Plyn, jehož dodávky v těchto dnech dramaticky klesly kvůli rusko-ukrajinskému sporu, by do země mohl proudit přes Polsko plynovodem Jamal. Píše o tom server iHned.cz.
"Je to jen pár hodin čerstvá informace, ale tato varianta je ve hře," řekl náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner. Podle něj ale zatím není jisté, zda se tuto dohodu povede sjednat. Pokud by vyjednavači byli úspěšní, plyn by do Česka proudil z Německa přes předávací stanici v Hoře Svaté Kateřiny. Jamal je ale již nyní značně vytížený, upozornil server.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko zkrouhlo Evropě plyn. Klaus si zve velvyslance
Zájemců o plyn z Jamalu je podle něj nyní více, spoléhají na něj například Poláci. "Hledají se ale všechny možné cesty, které by pomohly udržet v české plynárenské síti potřebný tlak, a toto by mohla být jedna z nich," řekl Hüner.
Více plynu z Norska
Česko nyní maximálně využívá dodávky plynu z Norska, jehož těžební společnosti hlásí přebytky. "Celoročně odebíráme z Norska jen třicet procent, z Ruska sedmdesát procent plynu. Nyní k nám ale proudí denně osm milionů kubíků plynu z Norska a jen 4,5 milionu kubíků z Ruska," řekl mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.
Česko má zároveň malé vlastní zásoby plynu. "Zvýšili jsme těžbu asi o patnáct procent, jsme na hranici našich kapacitních i technologických možností," uvedl mluvčí Moravských naftových dolů Daniel Plovajko. Firma těží plyn na jižní Moravě, stejně jako další tuzemský producent - Česká naftařská. Celkově těžba obou firem stačí zhruba na jedno procento domácí spotřeby.
ČTĚTE TAKÉ: EU řeší spor o plyn, Říman míří do Kyjeva
Objem zemního plynu, který se z Ruska dostává přes Ukrajinu dál do Evropy, se během úterka dál snižoval. Ruský monopolní vývozce Gazprom kvůli sporu s Ukrajinou snížil dodávky už asi o osmdesát procent na zhruba 58 milionů metrů krychlových denně. Mnohem méně plynu proti sjednanému objemu dostává řada evropských zemí. Na Slovensku byl vyhlášen stav nouze a zcela bez plynu je část Balkánu a Maďarsko.
Foto: ČTK a AP