Ruský plynárenský monopol Gazprom dnes snížil dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy již na méně než čtvrtinu normální úrovně, sdělila ukrajinská energetická společnost Naftogaz. Český ministr průmyslu Martin Říman v Kyjevě prohlásil, že situace s dodávkami ruského plynu se dramaticky změnila a neustále se zhoršuje.
Dodávky plynu do Česka dnes klesnou o 75 procent proti nasmlouvanému stavu, oznámila společnost RWE Transgas.
ČTĚTE TAKÉ: Slovensko vyhlásí stav nouze, omezí velké odběratele plynu
Nedostatek plynu pro tuzemské odběratelé však podle Transgasu prozatím nehrozí. V zásobnících plynu společnosti je v současné době více než dvě miliardy metrů krychlových plynu. Do Česka každý den navíc přitéká více než osm milionů metrů krychlových plynu z Norska.
"Pokud neklesne dlouhodobý celorepublikový teplotní průměr pod minus pět stupňů Celsia, jsme schopni při současných dodávkách ruského plynu zabezpečit plné zásobování plynu po celé zimní období," řekl jednatel RWE Transgas Net Jan Nehoda.
ČTĚTE TAKÉ: Omezení ruského plynu českou spotřebu zatím neohrozí
Snížení o 80 procent
Podle Naftogazu dnes odpoledne Rusko přistoupilo k dalšímu snížení tranzitních dodávek zemního plynu do Evropy přes Ukrajinu. Místo 75 procent v dopoledních hodinách již Rusko dodávky plynu omezilo zhruba o 80 procent.
"Rusko snížilo dodávky o dalších 15 milionů metrů krychlových denně. Teď dostáváme 58 milionů kubíků za den," řekl novinářům šéf Naftogazu Oleh Dubyna, jehož cituje agentura Reuters.
Zastavení dodávek ruského plynu již hlásí prakticky celý Balkán. Všechny ruské dodávky do Bulharska, Turecka, Řecka a Makedonie byly zastaveny, úplné zastavení hlásí i Chorvatsko a dodávky plynu do Rumunska klesly o 75 procent. Rakousko oznámilo, že dodávky se mu snížily o 90 procent.
Slovensko dnes odpoledne kvůli výraznému poklesu dodávek plynu z Ruska vyhlásí nouzový stav, odběratele však zatím nebude regulovat.
"Situace na ukrajinsko-slovenské hranici se zhoršuje každou minutou a my bychom o této nové situaci rádi jednali," řekl Říman po setkání s ukrajinskými činiteli.
Kvůli omezení dodávek ruského plynu do České republiky dnes telefonicky hovořil prezident Václav Klaus s ruským velvyslancem v ČR Alexejem Fedotovem a pozval jej k dalšímu jednání ve středu na Pražský hrad.
"Situaci analyzujeme, ale důvody výrazného poklesu nejsou přesně identifikovatelné. Máme k dispozici pouze informace, že tranzitní dodávky přes Ukrajinu na Slovensko do předávací stanice Velké Kapušany byly omezeny," sdělil mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský a řekl, že těžba z podzemních zásobníků plynu na území Česka byla spuštěna na plný výkon.
Topný olej místo plynu
Ukrajinská vláda dnes nařídila regionálním energetickým společnostem, aby místo plynu začaly používat topný olej. "Regionům bylo nařízeno, aby podnikly nutná opatření pro přípravu a přechod všech firem vyrábějících teplo na rezervní palivo - topný olej," uvádí se v prohlášení vlády. Je prý připravena nakoupit potřebný topný olej v zahraničí.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko-ukrajinský spor dolehl už i na Česko
Nynější spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co Gazprom přestal na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodl na nové smlouvě s novými cenami. K pondělnímu zkrácení dodávek o víc než 65 milionů kubíků Gazprom přistoupil po poradě s ruským premiérem Vladimirem Putinem a tento výpadek postihl i Českou republiku.
Gazprom tvrdí, že jeho postup má přimět Ukrajinu, aby ze svých zásob kompenzovala množství plynu, které si z tranzitu neoprávněně neodebrala. Během prvních čtyř dnů letošního roku šlo podle Gazpromu o 65,3 milionu metrů krychlových plynu, která firma požadovala od Kyjeva nahradit do 8.00 SEČ dnešního dne.
"Optimalizovat" vývoz plynu prý Gazpromu nařídily ruské celní úřady, podle nichž nedohodnutý odběr plynu Ukrajinci porušuje ruské předpisy a zákony. "Odpovědnost za změny v přepravě plynu a následné snížení jeho dodávek leží na ukrajinské společnosti Naftogaz," tvrdí Gazprom.
Nejhůře bude z Balkánu výpadkem zasaženo Bulharsko, které je na ruském plynu téměř stoprocentně závislé, spolu s Makedonií, která nemá přístup k alternativním dodávkám.
Bulharské ministerstvo vyzvalo průmyslové odběratele, aby přešli na jiná paliva jako ropu; domácnostem doporučilo začít využívat jiné zdroje tepla než ústřední vytápění, které funguje na zemní plyn. Teploty v Bulharsku dnes v noci klesly na minus 15 stupňů Celsia.
Rumunsko má vlastní využívaná ložiska plynu, kterými může výpadek nahradit. Turecko může dostávat ruský plyn jiným plynovodem přímo z Ruska a Řecko může získávat dodatečné dodávky od Turecka.
Foto: AP, Reuters