Roubini: <span>Měnou budoucnosti</span> je čínský jüan

Ekonomika
14. 5. 2009 17:17
Nouriel Roubini
Nouriel Roubini

Nouriel RoubiniAmerický profesor ekonomie Nouriel Roubini se domnívá, že v dohledné době dojde k vystřídání amerického dolaru na pozici nejdůležitější světové měny. Jeho následovníkem bude pravděpodobně čínský jüan, píše ve sloupku zveřejněném na webu New York Times.

Předminulé století se neslo ve znamení nadvlády Velké Británie, 20. století ovládly Spojené státy americké. Pode Roubiniho bude začínající 21. století ve znamení nadvlády Asie, v jejímž čele stojí neustále se rozvíjející Čína a její měna jüan. Ten podle ekonoma vystřídá americký dolar na pozici hlavní světové rezervní měny, čímž výrazně poklesne schopnost USA financovat pravidelné rozpočtové a obchodní deficity.

Země, jejichž měna je globálním rezervním platidlem, jsou totiž tradičně čistými mezinárodními dlužníky, nikoliv věřiteli. Spojené státy se v současnosti spoléhají na neutuchající ochotu zahraničních věřitelů kumulovat dolarová aktiva, avšak tento trend v poslední době slábne. Pád dolaru tak může být pouze otázkou času.

ČTĚTE TAKÉ: Roubini: Finanční systém utrpěl infarkt. Vlády, konejte!
                        "Doktor Zhouba": Dnešní optimismus trhů je falešný

Podle profesora newyorské univerzity nemohou na jeho pozici aspirovat britská libra, švýcarský frank ani japonský jen, protože tyto země nejsou a nebudou ekonomickými, politickými ani vojenskými velmocemi. Euro je zase sráženo neustálými debatami o životaschopnosti Evropské unie a eurozóny. Zbývá tedy jüan.

Ilustrační fotoDolarové výhody

Čína je z mezinárodního pohledu věřitelskou zemí s pravidelně nejvyššími přebytky běžného účtu platební bilance, nízkými schodky státního rozpočtu, silným ekonomickým růstem a nízkou mírou veřejného dluhu v poměru k HDP. Za jüanem tedy stojí stát s velkým potenciálem, který Peking podpořil žádostí směřovanou k Mezinárodnímu měnovému fondu s cílem zahrnout jüan do takzvaných zvláštních práv čerpání.

Roubini míní, že Čínu čeká ještě dlouhá cesta plná reforem v měnové a finanční oblasti. Na jejím konci však může stát jüan jako globální rezervní měna.

Pro USA by taková změna v "poměru sil" znamenala velké problémy, neboť z aktuální pozice dolaru hodně těží. Umožňuje jim například půjčovat si za lepší úrokové míry a tím pádem výhodněji financovat státní dluh. Dalším pozitivem je eliminace vlivu kurzových výkyvů, kdy oslabení dolaru neznamená zdražování importů a ztráty z držby dluhopisů realizují jejich zahraniční držitelé.

Ztráta všech těchto výhod, zejména nízkých úroků z úvěrů, může v důsledku znamenat pokles spotřeby a investic, a tím pádem slabší ekonomický růst v USA, píše Roubini.

Vedoucí postavení USA ve světě je ohroženo

Podle něj tato situace pravděpodobně nastane až za několik desítek let, ale může se také stát, že to bude za pár let a dříve, než zvládnou USA stabilizovat svou finanční situaci. Z tohoto důvodu doporučuje americké vládě omezit utrácení a tvorbu vysokých schodků státního rozpočtu a nastartovat ekonomický růst, který bude založen na jiné bázi než na fiktivních bublinách, které přinesly tolik ekonomických problémů.

Proti úpadku dolaru lze zase bojovat zvyšováním investic do infrastruktury, lidského kapitálu a obnovitelných zdrojů energie. Jen s pomocí silného dolaru mohou Spojené státy zůstat nejdůležitějším světovým hráčem, uzavírá Roubini.

Foto: AP, Reuters

Autor: - sau -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ