Armáda vyměkla. Z místa radaru se stala atrakce
05.05.2008 08:00 Původní zpráva
Je to jeden vojenský prostor, ale platí tu dvojí pravidla. V Jincích, kde jsou velká kasárna, hlídají vojáci hranice újezdu pečlivě. "Tam nemůžete, máte to na ceduli. Kdyby vás tam chytla policie, dostanete pokutu za přestupek," vyhání nekompromisně vojáci "vetřelce".
O pár kilometrů dál, ve stejném vojenském prostoru, je však situace úplně jiná. Na kótě 718 se na protest usídlili členové Greenpeace. A do zakázané zóny tam za nimi proudí desítky lidí.
Vojenská policie tady hlídá pouze přístupovou cestu, návštěvníkům stačí projít pár metrů okolo, a hlídka je nechá být. V sobotu se za aktivisty vypravil poslanec ČSSD Jan Hamáček. Prošel přímo přes hlídku vojenské policie.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanec "pronikl" do Brdů. Hlavní branou
"Je to naše taktika. Porušení zakázaného pásma je hodnoceno pouze jako přestupek, kvůli tomu není nutné vyvolávat konfliktní situace," vysvětlil mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Podle něj navíc ani není možné celou oblast zabezpečit tak, aby se tam nikdo nedostal.
Camping v zakázané zóně
V neděli odpoledne to na kótě 718 vypadalo jako na menším náměstí. Aktivisté stavějí most a pořádají různé akce. Během pouhé hodiny se na ně přišlo podívat přes deset lidí, převážně cyklistů.
"Slyšeli jsme o tom v televizi, ale chtěli jsme to vidět na vlastní oči," prozradila starší paní, která se přijela podívat spolu s manželem a dětmi. Další skupinky pak mířily ke kótě celý den.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanec "pronikl" do Brdů. Hlavní branou
"Místní nám sem vozí jídlo a zásoby, teď po víkendu jich máme tolik, že je ani nespotřebujeme," popisuje jedna z aktivistek, která se představila jako Míša. "Je to jednoduché, stačí jít poslední kousek lesem a vyhnout se tak hlídce. Všichni to tak dělají, když nám sem pašují jídlo," vysvětlila.
V táboře od pondělí pobývá patnáct aktivistů. Tři z nich nestále pobývají na plošinách, které jsou zavěšené na stromech. "Kdyby přišel zátah, těžko by je někdo sundal dolů," vysvětluje jeden z členů Greenpeace. Zbytek osazenstva je ve velkém stanu nebo u nedalekých rybníků.
Vesnický hit: pašování jídla
Vojenská policie znepříjemňuje protestujícím život jen dvakrát denně. "Ráno a večer si opíšou naše čísla občanek, to je všechno," krčí rameny další aktivista.
Aktivistům by se však protest mohl pořádně prodražit. Při každé návštěvě policistů získají další záznam o přestupku. Příslušný úřad v Příbrami pak určí výši pokuty, maximální sazba je tři tisíce korun za jeden prohřešek. Při počtu patnácti aktivistů by se tedy jednalo o devadesát tisíc za každý den.
ČTĚTE TAKÉ: Greenpeace v Brdech moknou, demonstrovat chtějí dál
Zatím nikdo z Greenpeace neví, kdy akci ukončí. "Budeme tady tak dlouho, jak bude potřeba. Klidně i celý další měsíc," shodují se všichni. Míšovští je zřejmě zemřít hlady nenechají. "Mladí tam pořád něco nosí, berou to jako dobrodružství," vysvětlil jeden z obyvatel asi dva kilometry vzdálené vesnice.
Členové Greenpeace si ve vsi dokonce zřídili základnu, kam se chodí vysprchovat a zajišťovat technické věci. Místo je tajné, Greenpeace prozradili pouze, že jde o jeden z rodinných domků. Majitel si prý přál zachovat anonymitu.
Zásah není nutný. Zatím
Armáda prozatím žádnou akci proti aktivistům neplánuje. "Nechceme se nechat vyprovokovat. Uvidíme podle jejich přístupu, ale nechceme vyvolávat konflikty," vysvětlil mluvčí ministerstva. Pokud aktivisté nebudou kácet stromy nebo zakládat ohně, armáda je vyhánět násilím nebude. "To ale neznamená, že akce nikdy nepřijde," naznačil Čírtek.
Foto: Martin Eckstein
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.