Organizace Transparency International (TI) zveřejnila výsledky celosvětového průzkumu veřejného mínění Globální barometr korupce 2009. Česká republika se mírou úplatkářství dostala do čtvrté skupiny spolu s Indií, Thajskem nebo Filipínami. Peloton nejzkorumpovanějších zemí vedou Kamerun, Libérie a Uganda, kde si o úplatek řekla více než polovina hodnostářů.
Podle názoru celosvětové veřejnosti jsou korupcí nejvíce zasaženy politické strany a oblast veřejné správy. Vládní opatření proti korupci považuje většina respondentů za neúčinná.
Český žebříček zkorumpovanosti vedou veřejná správa (40 procent respondentů) a politické strany (23 procent). Podle tří pětin dotázaných vláda s korupcí nebojuje efektivně.
Jedenáct procent Čechů také uvedlo, že v posledních dvanácti měsících oni sami nebo člen jejich domácnosti zaplatili úplatek. Nejvíce úplatků šlo úřadům vydávajícím nejrůznější povolení, policii a do zdravotnictví. Většina postižených situaci nijak neřešila, protože měla pocit, že by to nepomohlo. Část lidí se navíc obávala odvety.
S jedenácti procenty se Česká republika umístila ve čtvrté "korupční" skupině spolu například s Bosnou a Hercegovinou, Indií nebo Thajskem. Do posledního oddílu pětistupňové škály, tedy oddílu s mírou korupce pod sedm procent, patří například země severní Evropy, Velká Británie, USA, ale i Bulharsko a sousední Polsko. Rusko, které bývá často zmiňováno v souvislosti s úplatkářstvím, skončilo ve skupině druhé.
ČTĚTE TAKÉ: Dva britští lordi opouštějí kvůli korupci sněmovnu
V celosvětovém měřítku dopadly v hodnocení respondentů nejhůře politické strany, které 68 procent dotazovaných považuje za zkorumpované a 29 procent je označilo za nejzkorumpovanější instituci v dané zemi. Mezi šesti hodnocenými sektory (politické strany, veřejná správa, parlament a zákonodárný sbor, soukromý sektor, soudnictví, média) respondenti nejlépe ohodnotili média (za nejzkorumpovanější domácí sektor je považuje šest procent).
Ilustrační foto: archiv Týdne