Dva britští lordi opouštějí kvůli korupci sněmovnu
21.05.2009 08:50
Poprvé po 350 letech vyloučila britská Horní sněmovna ze svých řad dva lordy. Důvod? Za vyplacení vysokých sum vyjádřili ochotu, že své kolegy pohnou k určitým legislativním změnám. Ve skutečnosti sedli na lep jednomu domácímu listu.
Je to poprvé od 17. století, kdy ctihodnou Sněmovna lordů, oficiální horní komoru parlamentu Spojeného království, musejí nuceně opustit dva její členové. Obvinění z korupce a skandál kolem finančních náhrad si tak v britském parlamentu vyžádaly „oběti", jež lze označit za historické.
Jednohlasné rozhodnutí Sněmovny lordů (House of Lords) přišlo jen den poté, co oznámil rezignaci na svůj úřad předseda Dolní sněmovny (House of Commons) Michael Martin. Stal se tak prvním „speakerem" (šéf sněmovny), který musel po více než 300 letech pod tlakem poslanců uvolnit své křeslo.
ČTĚTE TAKÉ: Soumrak gentlemanů. Dolní sněmovna mění náhrady
Šéf britské sněmovny kvůli skandálu odstoupil
Oba vyloučení peerové, lordi Truscot a Taylor (oba patřili do labouristické frakce), popírají, že byli ochotni nabídnout za úplatek využití svého vlivu ve sněmovně. Zvláštní vyšetřovací komise je ale obvinila z nevhodného chování.
Oba lordi naletěli novinářům z nedělníku Sunday Times, kteří vystupovali jako lobbisté zastupující zájmy zahraničního klienta, který chce v Británii otevřít řetězec obchodů, a potřebuje proto výjimku z dodatku zákona o obchodních poplatcích.
Nabídli deseti lordům za takovou pomoc peníze a čtyři z nich, z toho dva bývalí členové vlády, údajně pomoc přislíbili výměnou za odměnu v rozsahu od 24 tisíc (asi 700 tisíc Kč) do 120 tisíc liber ročně. Dva z nich, lorda Moonieho a Snapeho, ale sněmovní komise nakonec očistila. Musejí se ale ostatním lordům omluvit.
Aféra těžce poškodila reputaci Sněmovny lordů. Sněmovna lordů měla v historii větší pravomoci, o něž ale v průběhu staletí přicházela. Vždy však byla v Británii protiváhou Dolní sněmovny. Její budoucnost je dost nejistá.
Foto: Telegraph, Wikipedia a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.