Velkou pozornost německého celoplošného i regionálního tisku na sebe strhl skandál s bruselskou uměleckou instalací "Entropa" zobrazující jednotlivé unijní země od českého kontroverzního výtvarníka Davida Černého. Německé noviny většinou ani tak neodsuzují dílo samotné, jako spíš skutečnost, že se nynější české předsednictví EU nechalo umělcem údajně zesměšnit tím, že nedodržel zadání.
Sám Černý v rozhovoru se serverem Spiegel Online znovu ujistil, že svým dílem nechtěl nikoho urazit. Německý europoslanec Markus Ferber však dílo označil za nechutnost, která pouze živí předsudky.
ČTĚTE TAKÉ: Černý v Bruselu: Peníze za Entropu státu vrátíme
Vondra se zástává Černého díla. Přesto je šokován
Regionální Nürnberger Nachrichten z bavorského Norimberku obšírně vysvětluje, že "umělecký kousek" Prahu zesměšnil až do morku kostí. "Dobrý voják Švejk by se snad od srdce zasmál a pak pronesl něco, co by bylo - jako u jeho reálného předobrazu, českého poslance Říšské rady Josefa Švejka roku 1905 - v podstatě nesmyslem. A tím by udeřil hřebík na hlavičku. Koneckonců jeho potomci, kteří 1. ledna převzali předsednictví v Radě EU, se dokázali srdnatě a až na dřeň blamovat před celou Evropou," napsal list.
V souvislosti s Davidem Černým, "který si říká sochař", se v hrdé prezentaci pražské vlády psalo, že bylo požádáno 27 renomovaných kolegů ze všech členských států, aby dodali části uměleckého díla, vysvětlují Nürnberger Nachrichten podstatu údajné blamáže. Oficiálně prý bylo zdůrazněno, že příspěvky pocházejí od 'známého' německého sochaře Helmuta Bauera či 'slavného' řeckého umělce Angela Navridise.
"Protože se pohybujeme v oblasti kultury a úředníci EU se rádi vidí jako odborníci přes umění na úrovni, nechtěl nikdo v Bruselu popravdě přiznat, že mu dosud ta jména neutkvěla," píše list. Deník rovněž cituje mimo jiné šéfa europoslanců za bavorskou CSU Markuse Ferbera, jenž prý dílo označil slovy "nepřijatelná nechutnost, jíž se jen živí zažité předsudky".
ČTĚTE TAKÉ: David Černý: Myslel jsem, že to někomu dojde dřív
Černý v rozhovoru pro zpravodajský server Spiegel Online prohlásil, že je šokován, jak málo humoru pobraly některé státy. "Nechtěl jsem nikoho urazit. Jsem šokován, že jisté státy nemají smysl pro humor," řekl. Ujistil také, že pojetím zobrazení Německa, v němž mnozí diváci rozpoznávají přibližnou svastiku poskládanou z úseků dálnic, chtěl pouze znázornit posedlost Německa automobily. Podobně odráží i ostrou kritiku, která se na něj snáší kvůli vyobrazení Bulharska jako země tureckých záchodů. Ty jsou však podle něj nejviditelnější věcí, která návštěvníka Bulharska upoutá. "Žádná jiná země v Evropě nemá tento druh toalet," řekl.
Také berlínský Tagesspiegel dnes v příspěvku s titulkem "Nesměj se, Evropo" píše, že provokující instalací David Černý české předsednictví zostudil. Každopádně svou instalací vystavuje smysl pro humor Evropanů zkoušce. "A v neposlední řadě i současné české předsedání radě," napsal konzervativní list. Poté, co vyšlo najevo, že si umělec vymyslel jména a životopisy svých spolupracovníků a "celou Evropu jménem českého předsednictví vodil za nos", bylo rozladění všude velké, poznamenal bulvární Bild v textu s titulkem "Švindlující Čech si dělá blázny z EU dálnicí v podobě hákového kříže". "Zdrceně, ale ještě se zcela diplomatickou volbou slov" musel český vicepremiér Alexandr Vondra přiznat, že byl nepříjemně překvapen, dodal Bild.
ČTĚTE TAKÉ: Velvyslanec: Bulhaři plastiku berou jako špatný vtip
Die Welt v článku s názvem "Umění s trapnými klišé zděsilo země EU" poznamenal, že Češi mají i tak dost práce s krizí v Gaze, s válkou o plyn a s lisabonskou smlouvou. Dílo umělce Černého agendu ještě rozšířilo. K německému piktogramu, který ukazuje dálnice, list píše, že "kdo chce, může v jejich rozestavení rozpoznat hákový kříž". K tomu dodává jeden čtenář na serveru Welt Online: "Kdo chce, může vidět hákový kříž ve všem".
Drtivá většina ohlasů internetových čtenářů na dílo enfant terribla českého výtvarného umění je pozitivní. Jeden čtenář na Weltu Online skulpturu označil za geniální, další navrhuje, aby byla postupně vystavena ve všech metropolích Evropy. "Snad není vůbec špatné Evropě zas jednou připomenout její stinné stránky," zastává se Černého jistý Mario.
David Černý je v Německu známý hlavně jako autor bronzové skulptury čtyřnohého trabanta, jehož originál je v Lipsku a kopie v parku německého velvyslanectví v Praze.
Jeho četná další provokující díla a projekty připomíná odborný server art-magazin.de, podle něhož se dalo čekat, co se stane, když Černý dostane zakázku takového politického a veřejného dosahu. "Nyní je rozruch velký a na cenzuru je příliš pozdě," poznamenal server.
Foto: archiv