Devátý den plynové krize letí český premiér Mirek Topolánek do Kyjeva, kde se bude jednat o obnovení dodávek zemního plynu do států Evropské unie. Ruský Gazprom se dohodě nebrání a podle jeho ředitele Alexeje Millera by k ní mohlo dojít ještě v pátek.
Klíčem k obnovení dodávek ruského plynu na Ukrajinu a dále do Evropy může být dohoda o vytvoření monitorovací komise. Premiér o ní nyní bude jednat v Kyjevě. Diskuse se zúčastní představitelé ruské plynárenské skupiny Gazprom, ukrajinského Naftogazu, Evropské komise a energetických společností z EU. "Jsem v téhle věci optimistický," odpověděl Topolánek na otázku, zda bude dohoda podepsána ještě dnes.
ČTĚTE TAKÉ: Zavřít kohoutky s plynem nařídil Putin
Dodávky plynu do Evropy by měly být obnoveny do 24 hodin od podepsání dohody.
První experti Evropské komise už jsou na cestě na Ukrajinu, dorazit by měli v 16.00 našeho času. Tým by měl prozkoumat stanici, která obvykle monitoruje tok plynu přes ukrajinské území, a vyjednat sestavení monitorovací komise na důležitých místech dodavatelského toku ruského plynu, která by určila, kam přesně plyn proudí.
O monitorovacích misích hovořil ve čtvrtek premiér Topolánek s ruským protějškem Vladimírem Putinem a shodli se na podmínkách rozmístění na všech relevantních místech dodavatelského toku ruského plynu. "Vladimír Putin mě ubezpečil, že Rusko umožní měřicím misím práci," řekl Topolánek s tím, že měření budou probíhat nejen na Ukrajině, ale i v Rusku.
Norsko: Když bude nejhůř, pomůžeme
Plynová krize byla jedním z bodů programu setkání Mirka Topolánka s norským předsedou vlády Jensem Stoltenbergem. Ten potvrdil, že do Evropy proudí maximum zemního plynu: "V současné době dodáváme na trh zemí Evropské unie 25 procent celkové spotřeby zemního plynu. To je nejvíc v naší historii. Stále pracujeme na zvýšení exportu, ale v současné době jsme na hranici svých možností."
Premiér Topolánek upozornil, že Česká republika uzavřela s dodavateli zemního plynu smlouvu, která vyprší až v roce 2015. I kvůli tomu není zvýšení dodávek z Norska zatím možné.
"Pokud budete v krizi, samozřejmě pomůžeme a export co nejrychleji zvýšíme," ubezpečil Čechy Jens Stoltenberg.
ČTĚTE TAKÉ: Plynová krize: firmy neposlechly, Slovensku hrozí kolaps
Krize těžce dopadla na sousední Slovensko, kterému už Česká republika slíbila pomoc v podobě čtyř milionů kubíků zemního plynu. "Je to pomoc, kterou si díky správné plynové politice můžeme dovolit," chválil diverzifikaci zahraničních dodávek plynu z devadesátých let Topolánek.
Foto: AP, ČTK