Zavřít kohoutky s plynem nařídil Putin
07.01.2009 07:17 Aktualizováno 07.01. 16:13
Rusko dnes krátce před sedmou ranní přerušilo veškeré dodávky zemního plynu přes ukrajinské území do Evropy. Žádný plyn z Ruska od nočních hodin nepřichází ani do České republiky. Mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský uvedl, že společnost v průběhu noci vyjednala zvýšení dodávek plynu severní cestou. Nepředpokládá proto, že by zastavení dodávek z Ruska mělo mít dopad na české odběratele.
O ukončení dodávek plynu do Evropy přes Ukrajinu rozhodl ruský premiér Putin, oznámily ruské agentury. Učinil tak na návrh šéfa Gazpromu Alexeje Millera, podle nějž "Ukrajina krade ruský plyn".
Transgas nyní zásobuje Českou republiku dodávkami z Norska a zásobami zemního plynu v podzemních zásobnících. "Zároveň se nám podařilo ve spolupráci s koncernem RWE zajistit větší dodávky zemního plynu. Ty proudí do České republiky severní cestou společně s norským plynem a plně kompenzují vzniklou situaci," dodala firma.
ČTĚTE TAKÉ: Česko jedná s Ruskem. Chce plyn čerpat přes Polsko
Rusko zkrouhlo Evropě plyn. Klaus si zve velvyslance
"Aktuální dodávky jsou větší než množství zemního plynu, které jsme dostávali v úterý tranzitní cestou z východu. V současné době se nám daří pokrývat spotřebu v ČR, která se pohybuje kolem 50 milionů metrů krychlových denně," uvedl Chalupský. Žádná zvláštní opatření společnost podle něj nechystá. Prezident Václav Klaus dnes o dodávkách plynu hovořil s ruským velvyslancem v ČR Alexejem Fedotovem.
ČTĚTE TAKÉ: Maďaři už z Ruska nedostávají žádný plyn
Slovensko vyhlásí stav nouze, omezí velké odběratele plynu
Slovensko už v úterý vyhlásilo nouzový stav, dopoledne bude jednat krizový štáb. S potížemi se potýká řada evropských zemí. Už v úterý se zcela bez dodávek ocitl Balkán, Rakousko dostávalo o 90 procent a Francie o 70 procent plynu méně, než by měly, Turecko zvažuje nabídku Íránu, že bude plyn odebírat od něj.
ČTĚTE TAKÉ: Jahnátek: Slovensku hrozí akutní energetická krize
Důvodem krize je spor Ukrajiny s Ruskem; Ukrajina údajně nechce přistoupit na nové obchodní podmínky a platit za ruský plyn tržní ceny. Šéf ukrajinského Naftogazu Oleh Dubyna bude o situaci ve čtvrtek jednat s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem.
Nynější spor není první, který mezi sebou obě země mají. Podobná situace nastala před třemi lety, ale tehdy byla Česká republika problémů prakticky ušetřena.
Topolánek: Budeme důraznější
Premiér Topolánek zároveň varoval, že pokud nebudou do čtvrtka obnoveny dodávky plynu, zaujme Evropská unie důraznější postoj. Topolánek to řekl podle tiskových agentur na setkání se zahraničními novináři. Kvůli krizi s dodávkami plynu si telefonovali prezidenti Ukrajiny Juščenko a Česka Klaus.
"Prezident vzal na vědomí informaci o ukrajinském pohledu na probíhající obchodní spor mezi Ukrajinou a Ruskem a zdůraznil, že obě země by především měly pokračovat v jednání o podmínkách, za jakých budou dodávky plynu obnoveny. Za správný krok označil to, že ukrajinská delegace se zítra zúčastní obnovených jednání jak v Moskvě, tak i v Bruselu," sdělil mluvčí prezidenta Radim Ochvat.
Problémy vybraných evropských zemí
Slovensko (podíl ruských dovozů na celkové spotřebě plynu 98,3 procenta) V úterý Slovensko vyhlásilo stav nouze. Od středy platí nařízení pro tisícovku slovenských firem s odběrem nad 60 tisíc kubických metrů ročně o omezení odběru. Domácnosti mají zatím dodávky bez omezení, zásoby by v krizovém režimu měly vydržet na 70 až 80 dní.
Polsko (45,3 procenta) Ve středu došlo k úplnému zastavení dodávek přes území Ukrajiny. Dodávky domácnostem nejsou díky ropovodu Jamal, který vede přes Bělorusko, omezeny. Některé chemické firmy omezily výrobu o několik procent.
Rakousko (51 procent) Uvažuje se o nouzovém nařízení, které bude regulovat spotřebu plynu u průmyslových i soukromých odběratelů.
Maďarsko (66,5 procenta) Dodávky ruského plynu do Maďarska zcela ustaly v úterý. Vláda nařídila některým energetickým firmám přejít na alternativní paliva.
Německo (43 procent) Výpadek by měl být překlenut dodávkami přes Polsko a Bělorusko. Německo disponuje nadprůměrnými zásobami plynu.
Bulharsko (100 procent) Vláda nařídila přísný úsporný režim. Podobně jako v některých ostatních balkánských zemích (Makedonie, Bosna a Hercegovina) doléhá výpadek dodávek i na domácnosti, mnoho lidí zůstává bez topení.
Rumunsko (40 procent) Země vyhlásila stav nouze. Díky poměrně nízké závislosti na Rusku a velkým zásobám by však problémy v nejbližších měsících neměly nastat.
Srbsko (přes 90 procent) Teplárny byly nuceny přejít na ropný provoz, ten je možný pouze několik dní. Desetitisíce domácností se ocitly bez dodávek.
Řecko (72,3 procenta) Některé velké podniky přecházejí na ropný provoz. Za současného stavu vystačí zásoby jen do konce ledna.
Itálie (30,6 procenta) Kvůli energetické krizi má být svolána zvláštní komise. Dalšími velkými dodavateli plynu do země jsou Alžírsko (33,2 procenta), Libye (12,5 procenta) a Nizozemsko (10,9 procenta), vážnější komplikace nehrozí. |
Foto: archiv a ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.